Lobboval za Masaryka, působil na Wilsona. Amerického byznysmena teď vyznamená Zeman

Daniel Anýž Daniel Anýž
28. 10. 2017 11:49
Jedním z oceněných in memoriam bude americký byznysmen Charles Richard Crane z Chicaga. Crane významně přispěl ke vzniku Československa, když lobboval u prezidenta Wilsona ve prospěch Tomáše Garrigua Masaryka. Ocenění převezme jeho vnuk.
Charles Richard Crane
Charles Richard Crane | Foto: ČTK

Praha/Chicago - Jedním z oceněných u příležitosti státního svátku 28. října bude v sobotu večer americký byznysmen a filantrop Charles Richard Crane (1858-1939) z Chicaga. Crane byl velmi vlivný muž americké Demokratické strany. V roce 1912 pomohl ke zvolení Woodrowa Wilsona prezidentem USA a právě díky jejich vztahu Crane později zásadně přispěl ke vzniku Československa.

Informaci Aktuálně.cz potvrdil jeho vnuk Thomas Crane. "Můj dědeček Charles Crane v roce 1918 uvedl Tomáše Garrigua Masaryka k prezidentovi Wilsonovi," řekl Thomas Crane, který v sobotu na Hradě ocenění od prezidenta Miloše Zemana převezme.

Masaryk s Wilsonem osobně jednal v klíčové době, kdy se rozhodovalo o poválečném uspořádání Evropy.

"Charles hluboce věřil v Masarykovu věc, pracoval v zákulisí a působil na prezidenta Wilsona," míní Thomas Crane, že pod vlivem Masaryka a jeho dědečka prezident Wilson změnil svůj původně odmítavý postoj a souhlasil se vznikem Československa.

Tajemník prezidenta Masaryka

Celá rodina Charlese Cranea navíc byla s Československem a osobně s Masarykovými pevně provázaná.

Kdo dostane 28. října vyznamenání?

Státní vyznamenání 2017

Vyznamenání zřejmě dostane:

  • Jaromír Nohavica
  • Martina Sáblíková
  • Gerhard Schröder
  • Borut Pahor
  • Miroslav Wajsar
  • Vladimír Mařík
  • Karel Loprais
  • Michael Häupl

Vyznamenání odmítl:

  • Adam Pavlík (pro svou matku Věru Špinarovou in memoriam)

Charles Crane měl čtyři děti, dva syny a dvě dcery. Starší syn Richard Crane byl v době vzniku Československa prvním náměstkem ministra zahraniční USA Roberta Lansinga a pak se stal prvním americkým velvyslancem v Československu.

Mladší syn John (otec Thomase Cranea) ve 20. letech rovněž působil v Praze jako osobní tajemník prezidenta Masaryka. Starší dcera Josephine se stala v roce 1908 předlohou obrazu Slavia od Alfonse Muchy, kterého v té době Charles Crane v USA sponzoroval. O deset let později byl tento portrét vybrán na první československou stokorunovou bankovku. Mladší dcera Charlese Cranea France byla pět let (1925-1930) manželkou Jana Masaryka.

"Jsem velmi poctěn, že bude můj dědeček vyznamenán. A beru to i jako důležité upozornění na hluboké historické vazby mezi USA a českými lidmi a na roli, kterou sehrála Amerika při vzniku samostatného československého státu," říká Thomas Crane.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy