Lobboval za Masaryka, působil na Wilsona. Amerického byznysmena teď vyznamená Zeman

Daniel Anýž Daniel Anýž
28. 10. 2017 11:49
Jedním z oceněných in memoriam bude americký byznysmen Charles Richard Crane z Chicaga. Crane významně přispěl ke vzniku Československa, když lobboval u prezidenta Wilsona ve prospěch Tomáše Garrigua Masaryka. Ocenění převezme jeho vnuk.
Charles Richard Crane
Charles Richard Crane | Foto: ČTK

Praha/Chicago - Jedním z oceněných u příležitosti státního svátku 28. října bude v sobotu večer americký byznysmen a filantrop Charles Richard Crane (1858-1939) z Chicaga. Crane byl velmi vlivný muž americké Demokratické strany. V roce 1912 pomohl ke zvolení Woodrowa Wilsona prezidentem USA a právě díky jejich vztahu Crane později zásadně přispěl ke vzniku Československa.

Informaci Aktuálně.cz potvrdil jeho vnuk Thomas Crane. "Můj dědeček Charles Crane v roce 1918 uvedl Tomáše Garrigua Masaryka k prezidentovi Wilsonovi," řekl Thomas Crane, který v sobotu na Hradě ocenění od prezidenta Miloše Zemana převezme.

Masaryk s Wilsonem osobně jednal v klíčové době, kdy se rozhodovalo o poválečném uspořádání Evropy.

"Charles hluboce věřil v Masarykovu věc, pracoval v zákulisí a působil na prezidenta Wilsona," míní Thomas Crane, že pod vlivem Masaryka a jeho dědečka prezident Wilson změnil svůj původně odmítavý postoj a souhlasil se vznikem Československa.

Tajemník prezidenta Masaryka

Celá rodina Charlese Cranea navíc byla s Československem a osobně s Masarykovými pevně provázaná.

Kdo dostane 28. října vyznamenání?

Státní vyznamenání 2017

Vyznamenání zřejmě dostane:

  • Jaromír Nohavica
  • Martina Sáblíková
  • Gerhard Schröder
  • Borut Pahor
  • Miroslav Wajsar
  • Vladimír Mařík
  • Karel Loprais
  • Michael Häupl

Vyznamenání odmítl:

  • Adam Pavlík (pro svou matku Věru Špinarovou in memoriam)

Charles Crane měl čtyři děti, dva syny a dvě dcery. Starší syn Richard Crane byl v době vzniku Československa prvním náměstkem ministra zahraniční USA Roberta Lansinga a pak se stal prvním americkým velvyslancem v Československu.

Mladší syn John (otec Thomase Cranea) ve 20. letech rovněž působil v Praze jako osobní tajemník prezidenta Masaryka. Starší dcera Josephine se stala v roce 1908 předlohou obrazu Slavia od Alfonse Muchy, kterého v té době Charles Crane v USA sponzoroval. O deset let později byl tento portrét vybrán na první československou stokorunovou bankovku. Mladší dcera Charlese Cranea France byla pět let (1925-1930) manželkou Jana Masaryka.

"Jsem velmi poctěn, že bude můj dědeček vyznamenán. A beru to i jako důležité upozornění na hluboké historické vazby mezi USA a českými lidmi a na roli, kterou sehrála Amerika při vzniku samostatného československého státu," říká Thomas Crane.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy