Lobboval za Masaryka, působil na Wilsona. Amerického byznysmena teď vyznamená Zeman

Daniel Anýž Daniel Anýž
28. 10. 2017 11:49
Jedním z oceněných in memoriam bude americký byznysmen Charles Richard Crane z Chicaga. Crane významně přispěl ke vzniku Československa, když lobboval u prezidenta Wilsona ve prospěch Tomáše Garrigua Masaryka. Ocenění převezme jeho vnuk.
Charles Richard Crane
Charles Richard Crane | Foto: ČTK

Praha/Chicago - Jedním z oceněných u příležitosti státního svátku 28. října bude v sobotu večer americký byznysmen a filantrop Charles Richard Crane (1858-1939) z Chicaga. Crane byl velmi vlivný muž americké Demokratické strany. V roce 1912 pomohl ke zvolení Woodrowa Wilsona prezidentem USA a právě díky jejich vztahu Crane později zásadně přispěl ke vzniku Československa.

Informaci Aktuálně.cz potvrdil jeho vnuk Thomas Crane. "Můj dědeček Charles Crane v roce 1918 uvedl Tomáše Garrigua Masaryka k prezidentovi Wilsonovi," řekl Thomas Crane, který v sobotu na Hradě ocenění od prezidenta Miloše Zemana převezme.

Masaryk s Wilsonem osobně jednal v klíčové době, kdy se rozhodovalo o poválečném uspořádání Evropy.

"Charles hluboce věřil v Masarykovu věc, pracoval v zákulisí a působil na prezidenta Wilsona," míní Thomas Crane, že pod vlivem Masaryka a jeho dědečka prezident Wilson změnil svůj původně odmítavý postoj a souhlasil se vznikem Československa.

Tajemník prezidenta Masaryka

Celá rodina Charlese Cranea navíc byla s Československem a osobně s Masarykovými pevně provázaná.

Kdo dostane 28. října vyznamenání?

Státní vyznamenání 2017

Vyznamenání zřejmě dostane:

  • Jaromír Nohavica
  • Martina Sáblíková
  • Gerhard Schröder
  • Borut Pahor
  • Miroslav Wajsar
  • Vladimír Mařík
  • Karel Loprais
  • Michael Häupl

Vyznamenání odmítl:

  • Adam Pavlík (pro svou matku Věru Špinarovou in memoriam)

Charles Crane měl čtyři děti, dva syny a dvě dcery. Starší syn Richard Crane byl v době vzniku Československa prvním náměstkem ministra zahraniční USA Roberta Lansinga a pak se stal prvním americkým velvyslancem v Československu.

Mladší syn John (otec Thomase Cranea) ve 20. letech rovněž působil v Praze jako osobní tajemník prezidenta Masaryka. Starší dcera Josephine se stala v roce 1908 předlohou obrazu Slavia od Alfonse Muchy, kterého v té době Charles Crane v USA sponzoroval. O deset let později byl tento portrét vybrán na první československou stokorunovou bankovku. Mladší dcera Charlese Cranea France byla pět let (1925-1930) manželkou Jana Masaryka.

"Jsem velmi poctěn, že bude můj dědeček vyznamenán. A beru to i jako důležité upozornění na hluboké historické vazby mezi USA a českými lidmi a na roli, kterou sehrála Amerika při vzniku samostatného československého státu," říká Thomas Crane.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy