reklama
 
 

Lobboval za Masaryka, působil na Wilsona. Amerického byznysmena teď vyznamená Zeman

28. 10. 2017 11:49
Jedním z oceněných in memoriam bude americký byznysmen Charles Richard Crane z Chicaga. Crane významně přispěl ke vzniku Československa, když lobboval u prezidenta Wilsona ve prospěch Tomáše Garrigua Masaryka. Ocenění převezme jeho vnuk.

Praha/Chicago - Jedním z oceněných u příležitosti státního svátku 28. října bude v sobotu večer americký byznysmen a filantrop Charles Richard Crane (1858-1939) z Chicaga. Crane byl velmi vlivný muž americké Demokratické strany. V roce 1912 pomohl ke zvolení Woodrowa Wilsona prezidentem USA a právě díky jejich vztahu Crane později zásadně přispěl ke vzniku Československa.

Informaci Aktuálně.cz potvrdil jeho vnuk Thomas Crane. "Můj dědeček Charles Crane v roce 1918 uvedl Tomáše Garrigua Masaryka k prezidentovi Wilsonovi," řekl Thomas Crane, který v sobotu na Hradě ocenění od prezidenta Miloše Zemana převezme.

Masaryk s Wilsonem osobně jednal v klíčové době, kdy se rozhodovalo o poválečném uspořádání Evropy.

"Charles hluboce věřil v Masarykovu věc, pracoval v zákulisí a působil na prezidenta Wilsona," míní Thomas Crane, že pod vlivem Masaryka a jeho dědečka prezident Wilson změnil svůj původně odmítavý postoj a souhlasil se vznikem Československa.

Tajemník prezidenta Masaryka

Celá rodina Charlese Cranea navíc byla s Československem a osobně s Masarykovými pevně provázaná.

Kdo dostane 28. října vyznamenání?

Kdo dostane 28. října vyznamenání?

Vyznamenání zřejmě dostane:

 • Jaromír Nohavica
 • Martina Sáblíková
 • Gerhard Schröder
 • Borut Pahor
 • Miroslav Wajsar
 • Vladimír Mařík
 • Karel Loprais
 • Michael Häupl

Vyznamenání odmítl:

 • Adam Pavlík (pro svou matku Věru Špinarovou in memoriam)

Charles Crane měl čtyři děti, dva syny a dvě dcery. Starší syn Richard Crane byl v době vzniku Československa prvním náměstkem ministra zahraniční USA Roberta Lansinga a pak se stal prvním americkým velvyslancem v Československu.

Mladší syn John (otec Thomase Cranea) ve 20. letech rovněž působil v Praze jako osobní tajemník prezidenta Masaryka. Starší dcera Josephine se stala v roce 1908 předlohou obrazu Slavia od Alfonse Muchy, kterého v té době Charles Crane v USA sponzoroval. O deset let později byl tento portrét vybrán na první československou stokorunovou bankovku. Mladší dcera Charlese Cranea France byla pět let (1925-1930) manželkou Jana Masaryka.

"Jsem velmi poctěn, že bude můj dědeček vyznamenán. A beru to i jako důležité upozornění na hluboké historické vazby mezi USA a českými lidmi a na roli, kterou sehrála Amerika při vzniku samostatného československého státu," říká Thomas Crane.

autor: Daniel Anýž | 28. 10. 2017 11:49

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama