Rozsáhlý kybernetický útok, který v pátek mnoha uživatelům v USA i v západní Evropě dočasně zablokoval přístup k oblíbeným webům, podle agentury AP ukázal novou hrozbu pro celosvětovou počítačovou síť.
Tou je připojení milionů kamer, topných těles, hraček, televizorů, kávovarů a dalších zařízení v domácnostech k internetu - právě toho v pátek hackeři využili. K útoku se hlásí skupina New World Hackers, ale americká média spekulují, že za akcí stojí Rusko nebo Čína.
Hlavním terčem byla firma Dyn, která je předním poskytovatelem služeb pro správu doménových jmen serverů (DNS). Útok na velkého poskytovatele DNS může způsobit masivní výpadky, protože podobné firmy zajišťují velký objem internetového provozu. Mezi zákazníky Dyn patří největší světové korporace a internetové firmy jako Pfizer, Visa, Netflix, Twitter, SoundCloud a BT.
Na twitteru se k útoku hned v pátek přihlásila skupina New World Hackers. O věrohodnosti její tvrzení ale panují pochybnosti a americká média spekulují, že strůjcem rozsáhlého výpadku byla některá země, možná Rusko nebo Čína.
Hacker, který se označil za člena New World Hackers s přezdívkou Prophet, agentuře AP prostřednictvím twitteru sdělil, že této skupině nejde o peníze a nemá nic proti firmě Dyn. Útok byl podle něj hlavně testem před jinými akcemi, jejichž terčem bude ruská vláda. Má jít o odplatu za údajné ruské kybernetické útoky proti USA ze začátku roku.
Americké úřady ale podle neoficiálních zdrojů trvají na tom, že organizátoři páteční akce jsou stále neznámí. "Když vidím takový rozsáhlý útok, říkám si, že za tím stojí nějaký stát," tvrdí Eric O´Neill ze společnosti pro počítačovou bezpečnost Carbon Black, který v minulosti pracoval v americkém Federálním úřadu pro vyšetřování (FBI). Spekulace o ruském nebo čínském podílu spojují americká média s úvahami, že právě Moskva a Peking mohou mít zájem destabilizovat situaci v USA před listopadovými prezidentskými volbami.
Podle francouzské stanice RTL existují ovšem i další hypotézy, například, že páteční útok má na svědomí server WikiLeaks, jehož zakladatele Juliana Assange americké úřady viní z vyzrazení utajovaných informací.
Podle technického ředitele české pobočky antivirové firmy ESET Miroslava Dvořáka páteční útok a podobné incidenty z posledních týdnů představují nebezpečný precedens. "A to dokonce hned v několika rovinách. V první řadě, pokud se potvrdí předpoklad, že útok na DNS servery byl opět veden prostřednictvím IOT zařízení (vestavěných zařízení propojených s internetem), bude jasné, že elektronika připojená k internetu je mnohem větším nebezpečím než jsme si doposud chtěli připustit. A za druhé, že žádná služba nebo infrastruktura není natolik odolná, aby ji armáda ´zotročených´ zařízení nemohla ohrozit," sdělil ČTK Dvořák.
Dopad podobných počítačových útoků je omezen počtem zařízení, k nimž se hacker může připojit. Ještě před několika lety se většina hackerů musela spokojit s napadáním domácích počítačů. Avšak obliba takzvaného internetu věcí, což termín pro moderní přístroje ovládané dálkově právě prostřednictvím internetu, výrazně rozšířila cíle, které lze napadnout. Domácnosti v Severní Americe mají nyní podle americké agentury pro průzkum trhu IHS Markit každá průměrně 13 zařízení napojených na internet.
"Tyto útoky, zvláště s nárůstem počtu napojených a nezabezpečených předmětů, budou dále otravovat naše organizace. Bohužel, to co vidíme, je jen začátek a lze očekávat ohromné škody," varuje počítačový expert Ben Johnson, který pracoval pro americkou Národní agenturu pro bezpečnost (NSA). Podle experta ústavu pro bezpečnost technologií ICIT Jamese Scotta byly podobné útoky zaznamenány například v prosinci 2015, kdy je uskutečnili islamističtí hackeři s pomocí 18 000 mobilů.