Kybernetické útoky způsobily výpadky Twitteru či PayPalu v USA i v Evropě

ČTK ČTK
21. 10. 2016 23:30
Dyn, přední poskytovatel služeb pro správu doménových jmen serverů, zažil velké kybernetické útoky. Ty narušily provoz některých předních internetových stránek jako Twitter, PayPal či Amazon.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CyberGym Europe

New YorkKybernetické útoky zaměřené na poskytovatele internetové infrastruktury Dyn narušily provoz některých předních internetových stránek, jako Twitter, Spotify a PayPal.

Firma Dyn později uvedla, že celkem tři útoky byly vedené z přístrojů s připojením na internet, jako internetových kamer, tiskáren či termostatů, napadených škodlivým softwarem z desítek milionů IP adres po celém světě. Dyn zatím totožnost útočníků nezná. Již předtím společnost přiznala dva útoky, jeden narušil provoz na zhruba dvě hodiny a druhý způsobil další výpadky.

Výpadky se nejprve objevily na východním pobřeží USA, později se ale rozšířily i do dalších částí země a do západní Evropy. Zatím není jasné, kdo je za útoky zodpovědný. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované úředníky, podle kterých útoky vyšetřují americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI). FBI vyšetřování potvrdila.

Výpadky byly přerušované. Je tak obtížné zjistit všechny oběti. Technologické zpravodajské stránky Gizmodo jmenovaly zhruba pět desítek internetových stránek, které útok ovlivnil. Jsou mezi nimi CNN, HBO Now, Mashable, New York Times, People.com, the Wall Street Journal a Yelp. Již předtím se uvádělo, že kromě sociální sítě twitter a služby pro streamování hudby Spotify byly narušeny také služby stránek Reddit, Airbnb či The Verge.

Firma Dyn později uvedla, že útoky byly vedené z přístrojů napadených škodlivým softwarem z desítek milionů IP adres po celém světě. Dyn zatím totožnost útočníků nezná. Již předtím společnost přiznala dva útoky, jeden narušil provoz na zhruba dvě hodiny a druhý způsobil další výpadky.

Narušení provozu internetu přichází v době nebývalých obav z kybernetických hrozeb v USA, kdy hackeři již napadli i stránky politických organizací a volebních agentur.

Firma Dyn nejprve uváděla, že výpadky byly zaznamenány pouze na východě USA. Internetový obchod Amazon později oznámil, že problém se dotkl také uživatelů v západní Evropě. Společnost PayPal pak uvedla, že výpadky zabránily některým zákazníků v "určitých regionech" provádět platby a omluvila se klientům za potíže. Upozornila však, že její síť nebyla napadena hackery.

Dyn je předním poskytovatelem služeb pro správu doménových jmen serverů (DNS). Útok na velkého poskytovatele DNS může způsobit masivní výpadky, protože tyto firmy jsou zodpovědné za předávání velkého objemu internetového provozu. Mezi zákazníky Dyn patří největší světové korporace a internetové firmy, jako Pfizer, Visa, Netflix, Twitter, SoundCloud a BT.

Celosvětově řeší problém kybernetické bezpečnosti méně než třetina firem. Hrozba kyberútoku se přitom týká dvou společností ze tří. Odborníci se problémem zabývají v diskusním pořadu HN Face to Face. | Video: Karel Tinl
 

Právě se děje

před 7 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy