Phoenix - Na záludnou otázku jednoho amerického novináře zkoumajícího všeobecné znalosti prezidenta George Bushe, jak že se to hovoří v Mexiku, odvětil někdejší šéf Bílého domu před časem bez mrknutí oka, že mexicky.
Ještě většího faux pas se v souvislosti s kandidaturou pro prezidentské volby v roce 2012 a tedy možností, že by se jednoho dne stala vrchním velitelem armády USA, teď dopustila bývalá aljašská guvernérka a ikona ultrakonzervativního hnutí Tea Party Sarah Palinová.
V rozhlasovém pořadu moderovaném vášnivým stoupencem hnutí "čajového dýchánku" Glennem Beckem odpověděla bývalá republikánská kandidátka na úřad viceprezidenta na dotaz, jak by naložila se současnou krizí v Koreji, velmi rezolutně.
"Samozřejmě, že musíme stát při našich severokorejských spojencích," prohlásila. "Jsme k tomu smluvně zavázáni."
Ještě předtím vyslovila pochybnosti o tom, že správný postup zvolí v daném případě administrativa prezidenta Baracka Obamy.
Již dříve proslula Palinová, která v čase vysílání Beckova pořadu uváděla na knižní trh svou knihu "Amerika nazpaměť: Zamyšlení nad rodinou, vírou a vlajkou", výrokem, že z Aljašky je možné zahlédnout Rusko.
Doufám, že tam zůstane
Dá se předpokládat, že se Palinová přeřekla a že existenci dvou Korejí registruje. Co ale není zcela zřejmé, je její kompetentnost v záležitostech zahraniční politiky, kterou s takovou samozřejmostí upírá Obamovi.
Tea Party slavila úspěch v nedávných volbách do Kongresu a je velmi dobře možné, že se hnutí pokusí protlačit některou ze svých galeonských figur do příštích republikánských primárek.
Za nejžhavější kandidátku je pokládána právě Palinová. Ta ostatně v jednom z rozhovorů pro nedělní přílohu deníku The New York Times na dotaz, zda svou kandidaturu zvažuje, asertivně odvětila: "Zvažuji".
Hnutí čajového dýchánku má při vystoupeních Sarah Palinové slzy v očích, umírněným republikánům při nich ale většinou běhá mráz po zádech. Obávají se, že Palinová svými radikálním postoji více voličů odradí, než přitáhne.
Zcela jednoznačně se v tomto ohledu vyjádřila v televizním pořadu televize CNN moderovaném Larry Kingem někdejší první dáma USA, manželka George Bushe staršího Barbara: "Je velmi hezká a zdá se, že je na Aljašce šťastná. Doufám, že tam zůstane."
Svatá čajová válka
Pochybnosti o tom, zda je Palinová tím nejvhodnějším kandidátem, který se v roce 2012 postaví v čele republikánů Obamovi, vzbuzuje někdejší aljašská guvernérka ostatně již svou knihou.
Činí v ní totiž přesně to, co by ten, kdo se chce stát prezidentem všech Američanů, činit neměl.
Ameriku bez váhání rozděluje na tu "pravou, hrdou, svobodnou a vlasteneckou" a Ameriku "těch druhých", hlásajících "neamerické hodnoty" a snažících se "být jako Evropa".
K těm řadí "liberály, progresivisty, skeptiky, akademickou a kulturní elitu, mainstreamová média, Hollywood", zkrátka všechny, kdo "nejsou hrdi na to, že jsou Američany", komu je cizí "sebedisciplína a tvrdá práce" a kdo "zpochybňuje válečné úsilí USA" v Iráku a Afghánistánu.
Ráda proto vzpomíná na "staré zlaté časy, kdy stát nikomu nevnucoval zdravotní pojištění a interrupce byla zakázána".
V rámci svaté války, kterou nyní proti americkým liberálům rozpoutalo hnutí čajového dýchánku, jsou podobné výroky, jimiž se kniha Palinové jenom hemží, pochopitelné.
Nejenom umírněné republikány ale děsí představa, že by se nejmocnější ženou světa stala jednoho dne politička, která má ve všem tak jasno jako bývalá aljašská guvernérka.