Palinová se stane komentátorkou televize Fox News

Roman Gazdík
12. 1. 2010 12:05
Má chuť pracovat na stanici, která podle ní přináší vyvážené a objektivní zpravodajství
Sarah Palinová během posledních dnů v úřadu guvernérky Aljašky, snímek z července 2009.
Sarah Palinová během posledních dnů v úřadu guvernérky Aljašky, snímek z července 2009. | Foto: Reuters

Washington - Bývalá republikánská kandidátka na viceprezidentskou funkci Sarah Palinová se stane politickou komentátorkou. Přijala nabídku mediální skupiny Fox a bude se objevovat na všech platformách pravicově orientovaného kanálu Fox News.

"Jsem nadšená, že se mohu připojit k manažerskému týmu a všem těm talentovaným lidem na Fox News," uvedla v prohlášení Palinová. "Je skvělé stát se součástí organizace, která si tak cení objektivního a vyváženého zpravodajství."

Podle Fox News byla smlouva uzavřena na několik let a Palinová bude své postřehy prezentovat na kanále Fox Bussiness Channel, na webu televize a v rádiu Fox News Radio. Bude také moderátorem nového pořadu "Skutečné americké příběhy". Ten letos začne představovat příběhy obyvatel USA, kteří dosáhli amerického snu.

Upoutala na obou stranách spektra

"Guvernérka Palinová upoutala každého na obou stranách politického spektra. Jsme nadšeni, že můžeme její dynamický hlas připojit k týmu Fox News," komentoval její příchod výkonný programový ředitel televize Bill Shine.

Palinová se roku 2006 stala první aljašskou guvernérkou v historii, na federální úrovni se však stala známou až o dva roky později, kdy si ji republikánský kandidát na prezidenta John McCain poměrně překvapivě vybral za uchazečku o viceprezidentskou funkci.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Její svěží tvář měla být vzpruhou pro McCainovu kampaň, které se nedařilo najít centrální téma. Konzervativní postoje Palinové si měly také naklonit tu část republikánů, která považovala McCaina za příliš liberálního.

Palinová se však nakonec pro arizonského senátora stala spíše přítěží a kvůli jejím nepříliš rozsáhlým vědomostem o zahraniční politice byla terčem kritiky i ze strany republikánů.

Podle nové knihy novinářů Marka Halperina a Johna Heilemana Race of a Lifetime byli McCainovy poradci z malých znalostí Palinové údajně v šoku.

Palinová a McCain
Palinová a McCain | Foto: Reuters

„Máte před sebou hodně práce," řekl údajně šéf McCainovy kampaně Steve Schmidt týmu, který ji měl proškolit. „Neví vůbec nic."

Podle Halperina a Heilemana prý například netušila, čím se zabývá americká centrální banka (FED) a proč se rozdělila Korea na dva státy. Údajně také považovala za strůjce jedenáctého září Saddáma Husajna.

Palinová prezidentkou?

Už od McCainovy prohry ve volbách se spekuluje, že se Palinová bude ucházet o republikánskou prezidentskou nominaci v primárkách 2012. Palinová, která  v červnu 2009 rezignovala na guvernérskou funkci, tyto dohady ani nepotvrdila, ani nepopřela.

Podle některých analytiků však její smlouva s Fox News naznačuje spíše to, že do primárek nepůjde.

Kolegou Palinové na Fox News bude bývalý republikánský kandidát na prezidenta Mike Huckabee. Ten do toho zřejmě znovu půjde.
Kolegou Palinové na Fox News bude bývalý republikánský kandidát na prezidenta Mike Huckabee. Ten do toho zřejmě znovu půjde. | Foto: Reuters

"Myslím, že z toho - bohužel pro demokraty - vyplývá, že do toho pravděpodobně nepůjde," řekl CNN bývalý poradce Billa Clintona Paul Begala. "Demokraté... si jsou poměrně jistí, že by Sarah Palinovou porazili."

"Je to drobné znamení, že se o (prezidentskou) funkci ucházet nebude," myslí si také bývalá mluvčí McCainovy kampaně Nancy Pfotenhauerová. "Předpokládám, že se jedná o obchodní rozhodnutí, jak na straně Fox News, tak na straně Palinové."

Jak však poznamenal Begala, už aljašští voliči poznali, že je Palinová schopná své závazky rychle rušit.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy