Bílý dům zparodoval "hádání z ruky" Sarah Palinové

Roman Gazdík
10. 2. 2010 10:10
Obamův tiskový mluvčí napodobil čtení z ruky aljašské exguvernérky
Vejce, slanina a pivo, nebo Čechy, Morava a Slezsko? Gibbs paroduje Palinovou.
Vejce, slanina a pivo, nebo Čechy, Morava a Slezsko? Gibbs paroduje Palinovou. | Foto: Reuters

Washington - Hvězda Sarah Palinové nezadržitelně stoupá dál. Možná ale ne úplně tím směrem, kterým by si sama přála. Není totiž uznávanou političkou s respektovanými názory, ale celebritou, ze které si dělají legraci nejen demokraté, ale i republikáni.

V úterý se stala dokonce předmětem tiskové konference v Bílém domě. Mluvčí Baracka Obamy Robert Gibbs si udělal z Palinové legraci, když ze své ruky přečetl poznámky k receptu na palačinky pro svého syna Ethana.

"Vajíčka, mléko a chleba," četl Gibbs slova napsaná černým inkoustem. "Škrtnul jsem ale chleba," dodal a ukázal novinářům, že je tomu skutečně tak. "A pak jsem místo toho napsal naděje a změna."

Gibbs narážel na incident Palinové, který se udál na sobotním setkání konzervativního spontánně vzniklého lidového Hnutí Čajového dýchánku (Tea Party Movement), kritizujícího Obamovy deficity rozpočtu a zdravotnickou reformu.

Palinovou bylo na televizních záběrech vidět, jak si při odpovědích na otázky publika velmi nápadným způsobem konzultuje své repliky s "tahákem" na dlani. Napsáno tam měla "energie", "daně", "pozvednout amerického ducha" a "úspory v rozpočtu", slovo "rozpočet" však bylo přeškrtnuté.

Těsně předtím Palinová přitom kritizovala Baracka Obamu za jeho používání teleprompteru, ze kterého čte své projevy.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Bývalá aljašská guvernérka, která o víkendu v televizi Fox News naznačila, že je připravena se ucházet o prezidentskou funkci, se už před Gibbsem stala terčem mnoha satirických šprýmů a imitací. Tiskový mluvčí Bílého domu nebyl příliš originální, ve čtení receptu z ruky jej totiž předešel už korespondent serveru Huffington Post Ryan Grim.

Sama Palinová si ze sebe udělala legraci hned v neděli, kdy se v Texasu objevila na dlani s nápisem "Ahoj mami".

Novináři v Bílém domě na Gibbsův vtípek reagovali chichotáním, ale podle agentury AP také nesouhlasnými povzdechy. Krátce předtím totiž na stejném místě vystoupil Barack Obama a znovu hovořil o tom, že by rád byl nadstranickým prezidentem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy