USA: Když je tu Tea Party, proč ne taky Coffee Party?

Radim Klekner Radim Klekner
13. 3. 2010 12:29
Ve Spojených státech se hlásí ke slovu nová politická uskupení
Radikální rétorika, pronikavý hlas, energický projev, Sarah Palinová a její Tea Party šlapou Obamovi na paty
Radikální rétorika, pronikavý hlas, energický projev, Sarah Palinová a její Tea Party šlapou Obamovi na paty | Foto: Reuters

Washington - S velkou pompou založili loni v září odpůrci prezidenta Baracka Obamy své hnutí, Tea Party. Teď má Amerika také neformální uskupení v liberální části politického spektra, Coffee Party.

Americká ústava a svoboda. Žádné státní dluhy. Pryč s reformou zdravotnictví. S těmito hesly vyrazili před časem do boje s novým, "socialistickým" šéfem Bílého domu američtí konzervativci.

"Přenechat našim dětem dluhy znamená okrást celou jednu generaci," křičela pak na ustavujícím kongresu Tea Party konaném letos v únoru do Nashville bývalá aljašská guvernérka a neúspěšná kandidátka úřadu viceprezidenta za Republikánskou stranu Sarah Palinová.

Federální dluh se totiž loni vyšplhal téměř k devadesáti procentům HDP Spojených států.

"Potřebujeme vrchního velitele, ne profesora práv," zdůraznila Palinová v narážce na skutečnost, že Obama je původní profesí právník. Takový muž nemůže vést Ameriku ve válce s islámským terorismem, ohrožujícím podle jejího názoru samu podstatu západní demokracie. 

Coffee Party původně zvažovala, že si dá do názvu cappucino
Coffee Party původně zvažovala, že si dá do názvu cappucino | Foto: Radim Klekner

Vláda není nepřítel

Odpověď na sebe nedala dlouho čekat. Liberálně smýšlející Američané vytvořili Coffee Party.Využili k tomu, podobně jako to učinila Tea Party, sociální sítě Facebook.

Také do čela tohoto uskupení se postavila žena, devětatřicetiletá filmová dokumentaristka Annabel Parková. Ta od samého začátku dala jasně najevo, že zastává zcela opačný postoj než Palinová.

"Každý, kdo chce, aby vláda fungovala v zájmu prostých Američanů a ne korporací, by se k našemu hnutí měl připojit," stálo v inauguračním prohlášení na facebookové stránce Coffee Party.

Vláda podle Parkové totiž není "nepřítel, nýbrž hlas lidu". A upozorňuje, že tímto hlasem rozhodně není Tea Party, i když se tak tváří. 

Během několika týdnů na její výzvu zareagovalo na 50 000 Američanů. A jejich počet roste každým dnem o tisícovku. Dlužno ale říct, že stejnou odezvu má také Tea Party. Podle posledních průzkumů ji podporuje 41 procent respondentů.

Facebook využívali v prezidentské kampani roku 2008 hojně Obamovi stoupenci. Parková, která se do USA přistěhovala se svými rodiči v roce 1980 z Jižní Koreje, byla v tomto smyslu velmi aktivní.

Obě uskupení nehodlají imitovat politické strany či snad kandidovat ve volbách. Chtějí ovlivňovat americkou společnost pomocí cílených kampaní, zejména na internetu. Po Tea Party má proto dnes svůj ustavující kongres také Coffee Party.

Za dluh mohou demokraté i republikáni

S poukazem na astronomicky narůstající federální dluh má Palinová pravdu. Zapomíná jen na to, že finanční krize, která stojí u kořenů tohoto nárůstu, vznikla za Obamova předchůdce George Bushe, jehož tým nebyl schopen nalézt kontrolní mechanismy, jež by zabránily poskytování nekrytých hypotečních úvěrů.

Byl to také republikánský prezident, kdo neúměrně zvyšoval státní zadlužení právě obrovskými výdaji na zbrojení, jež si vyžádala "válka proti terorismu", kterou rozpoutal. Každým rokem stála americké daňové poplatníky nejméně sto padesát miliard dolarů.

První federální balíček pomoci bankovnímu sektoru ve výši 700 miliard USD schválil demokraty kontrolovaný Kongres na konci Bushovy vlády v říjnu 2008. S podporou řady republikánských legislativců a tichým souhlasem Baracka Obamy, který se pomalu chystal na stěhování do Bílého domu.

Obamova reforma zdravotnictví naráží na nesouhlas republikánské veřejnosti
Obamova reforma zdravotnictví naráží na nesouhlas republikánské veřejnosti | Foto: Reuters

Letos má schodek rozpočtu činit 1,6 bilionu dolarů. Celkový státní dluh by tak měl přesáhnout 95 procent hrubého domácího produktu USA. Obama ale věří, že federální peníze pomohou nastartovat konjunkturu a zadlužení se díky ní podaří zase snížit tak, jako tomu bylo za Billa Clintona v letech 1995 až 2000.

Cílem Tea Party je přesvědčit co největší počet Američanů, že jeho koncepce je správná. Byť zahrnuje nákladnou reformu zdravotnictví, v jejímž rámci by mělo třicet milionů občanů USA, a tedy desetina tamní populace, získat přístup k pojištění pro případ nemoci, které si zatím nemohou dovolit.    

 

Právě se děje

Další zprávy