Nový bezpečnostní zákon znamená konec Hongkongu, říká čínský umělec Aj Wej-wej

ČTK ČTK
29. 5. 2020 18:02
Nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro který se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament, je předzvěstí konce tohoto autonomního území. Myslí si to čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej, který se s hongkongským prodemokratickým bojem ztotožňuje a zvažoval natočit dokument o protestech, které propukly před rokem, napsala agentura AP.
Aj Wej-wej se svým člunem v Národní galerii.
Aj Wej-wej se svým člunem v Národní galerii. | Foto: ČTK

"Mám zkušenosti s každým detailem toho, kdo (protestující) jsou, jak bojují, a jak tohle celé skončí," řekl Aj Wej-wej. "Jsou velmi odhodlaní a nevinní. Proto se mě jejich příběhy opravdu hodně dotýkají," dodal umělec, který nyní žije ve Velké Británii.

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání podle očekávání schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Návrh bude nyní předán stálému výboru, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, k rozpracování podrobností jednotlivých článků. Definitivně by měl být zákon hotov v září.

Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Bezpečnostní orgány Pekingu budou moci na základě normy zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Mnoho obyvatel Hongkongu se nyní bojí, že jejich město bude stejné, jako kterékoli v pevninské Číně, což ale odporuje principu známému jako "jedna země, dva systémy". Na jeho základě Británie předala v roce 1997 Hongkong pod čínskou vládu; městu má oproti pevninské Číně zaručovat určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví, vlastní zákony, finanční systém či občanské svobody.

"Čína slíbila na 50 let dodržet princip 'jedna země, dva systémy', ale ani zdaleka se ho nedrží," řekl Aj Wej-wej ve svém domě v anglickém městě Cambridge. "Porušili své vlastní slovo. To je dost nebezpečné, protože jakmile ztratí důvěru mezinárodního společenství, kdo bude s někým takovým jednat nebo podnikat?"

"Mnoho lidí zmizelo a nikdo neví, kde jsou"

Postavení Hongkongu coby bezpečného útočiště pro disent se zhoršuje už celé roky, dodal Aj Wej-wej. Připomněl mimo jiné únosy podnikatelů, kteří byli zapletení do obchodních sporů se subjekty v pevninské Číně. "Mnoho lidí zmizelo a nikdo neví, kde jsou," řekl. "Toto nesmí Hongkong dopustit."

S něčím podobným má sám Aj Wej-wej osobní zkušenost. V dubnu 2011 byl zadržen na letišti v Pekingu a bez jakéhokoli vysvětlení zadržován následujících 81 dní. Jeho zatčení bylo součástí širšího zátahu čínských úřadů proti disentu v době takzvaného arabského jara, které v Pekingu vyvolalo obavy z možných občanských nepokojů a povstání.

Když byl Aj Wej-wej propuštěn, úřady oznámily, že se přiznal k daňovému úniku a dostal pokutu ve výši 2,4 milionu dolarů (více než 58 milionů korun).

 

Právě se děje

Další zprávy