Reakce na teror v mešitách: Novozélandská vláda představí nový zákon o zbraních

ČTK ČTK
18. 3. 2019 10:27
Novozélandská vláda představí do deseti dnů přísnější zákon o držení zbraní. Kabinet premiérky Jacindy Ardernové se na jeho obrysech dohodl na pondělním zasedání, které bylo první po pátečních vražedných útocích na věřící ve dvou mešitách ve městě Christchurch. Muž podezřelý z masakru, který si vyžádal nejméně 50 obětí, se chce u soudu hájit sám, zbraně si pořídil na internetu, informují světové tiskové agentury.
Osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant.
Osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant. | Foto: Reuters

Přidělený obhájce novozélandskému deníku The New Zealand Herald sdělil, že jeho klient - osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant - obviněný v sobotu z vraždy, ho jeho úkolu zprostil. Advokát Richard Peters se listu svěřil s domněnkou, že Tarrant chce zneužít procesu k seznámení světové veřejnosti se svými pravicově extremistickými názory. "Soudce si s tím bude muset poradit," řekl Peters deníku.

Tarranta, který zatím zůstává jediným podezřelým, na místě zatkla policie. Za mnohonásobnou vraždu mu hrozí doživotí.

Policejní komisař Mike Bush řekl, že střelec jednal sám, ale možná měl podporu. "Jsme přesvědčeni, že byl jediným útočníkem odpovědným za tento čin," řekl Bush. Dodal ale, že podpora ze strany dalších osob není vyloučena a že zkoumání této možnosti je velmi důležitou součástí vyšetřování.

Podle majitele novozélandského obchodu se zbraněmi Gun City si u něj obviněný Australan několikrát objednal pušky a střelivo přes internet. Celkem čtyři pušky zakoupil v období od prosince 2017 do března 2018. Vysoce výkonná automatická zbraň, kterou Tarrant údajně použil při střelbě v mešitách, však prý mezi nimi nebyla. Nákup měl proběhnout zcela legálně. "Ničeho neobvyklého jsme si u toho muže nevšimli, měl zbrojní průkaz," řekl agentuře DPA vlastník obchodu David Tipple.

Krátce před činem rozeslal muž na 30 adres včetně pracovního mailu novozélandské premiérky Jacindy Ardernové text svého manifestu. Muslimy a imigranty v něm označil za "vetřelce" a sebe za rasistu.

Před soudem čtyřsettisícovém městě Christchurch byl obviněn osmnáctiletý mladík za živé přenášení videa z pátečního masakru muslimských věřících prostřednictvím internetu. Stíhán je také za to, že na síti umístil fotografii christchurchské mešity Al Noor s poznámkou "cíl zasažen" a za podněcování k násilí. Za každé jednotlivé obvinění mu hrozí 14 let odnětí svobody, napsala agentura AFP.

Jméno muže, kterého soudce odmítl propustit na kauci a který zůstává ve vazbě, úřady nepovolily zveřejnit. Z přímé účasti na vraždách v mešitách Al Noor a Linwood v centru Christchurch podle agentury AFP není podezřelý. Mladík byl zatčen v pátek a policie od začátku zdůrazňovala, že pravděpodobně nebyl přímo zapleten do útoků.

Mladý muž byl původně obviněn ze zveřejňování materiálu urážejícího jiné rasy a etnika, ale toto obvinění bylo nahrazeno dvěma novými obviněními.

Video: Podezřelý z útoku na Novém Zélandu stanul před soudem

Podezřelý z útoku na mešity na Novém Zélandu stanul před soudem | Video: agentura AP
 

Právě se děje

Další zprávy