Zavraždím "vetřelce" a dám to na Facebook. Rekonstrukce zélandského mešitového teroru

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 15. 3. 2019 20:23
"Začněme tuto párty," pronesl do kamery osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant, nastartoval automobil a rozjel se do centra novozélanského města Christchurch.
Brenton Tarrant, který vraždil při útoku ve městě Christchurch.
Brenton Tarrant, který vraždil při útoku ve městě Christchurch. | Foto: Reuters

Přesně v půl druhé místního času prohlásil: "Zaútočím na vetřelce a budu to vysílat na Facebooku."

Zaparkoval před mešitou al-Noor, vzal do ruky zbraně, přešel chodník a vstoupil dovnitř. Vše si nahrával GoPro kamerou na helmě a vysílal živě na sociální sítí, takže policie přesně ví, jak dlouho střelba trvala. Sedmnáct minut.

"Měl velkou zbraň. Střílel všude, po všech," cituje agentura Reuters Ahmada Mahmúda, kterému se podařilo v mešitě schovat.

Tarrant měl na sobě neprůstřelnou vestu a na nohou připevněné zásobníky s náboji. Když vše vystřílel, zbraň odhodil na zem a šel si do auta pro další. Střílel pak po lidech, kteří byli zranění. Někteří svědci uvedli, že viděli útočníky dva. V mešitě al-Noor zemřelo 41 lidí.

Útočník se hlásil k Breivikovi

Přibližně ve stejnou dobu se ozývala střelba ve čtyři kilometry vzdálené mešitě Linwood. Identita tamního střelce není známá, policie nezveřejnila, zda se jednalo o stejného střelce jako z modlitebny al-Noor. Zavraždil tam osm lidí.

Celková bilance masakru je tedy 49 mrtvých a 48 zraněných. Mezi oběťmi byl i sedmiletý chlapec.

"Střílel a střílel. Neustále to pokračovalo. Když přestal, podíval jsem se přes plot a viděl jsem muže, jak mění zbraň," prohlásil další svědek. "Mnoho těl leželo u vchodu. Hromady těl," popsal Núr Hamza, který utekl ven, když střelba začala.

Policie zatkla tři lidi, kteří podle ní ve dvou mešitách 360tisícového města stříleli. Není jasné, kde a jak trojici dopadla. Na Youtube se objevilo video, jak ozbrojení policisté drží na chodníku ležícího muže, údajně střelce. Autenticitu záznamu ale policie nepotvrdila. Uvedla pouze, že muže zadržela ve tři hodiny. Tedy zhruba hodinu po útoku.

Facebook videa útočníka odstranil, drtivá většina seriózních médií je ve svém zpravodajství nepoužila. Twitter odstranil i Tarrantův účet, který byl vytvořen před měsícem a měl 218 sledujících.

Střelec před teroristickým útokem sepsal manifest a zveřejnil jej. V textu označil muslimy za vetřelce. Tvrdil, že chce pomstít "oběti invaze" a "genocidu bělochů." Hlásil se k norskému krajně pravicovému extremistovi a odsouzenému masovému vrahovi Andersi Breivikovi.

Video: Zdravotníci zachraňují raněné při útoku na Novém Zélandě

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy