Zavraždím "vetřelce" a dám to na Facebook. Rekonstrukce zélandského mešitového teroru

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 15. 3. 2019 20:23
"Začněme tuto párty," pronesl do kamery osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant, nastartoval automobil a rozjel se do centra novozélanského města Christchurch.
Brenton Tarrant, který vraždil při útoku ve městě Christchurch.
Brenton Tarrant, který vraždil při útoku ve městě Christchurch. | Foto: Reuters

Přesně v půl druhé místního času prohlásil: "Zaútočím na vetřelce a budu to vysílat na Facebooku."

Zaparkoval před mešitou al-Noor, vzal do ruky zbraně, přešel chodník a vstoupil dovnitř. Vše si nahrával GoPro kamerou na helmě a vysílal živě na sociální sítí, takže policie přesně ví, jak dlouho střelba trvala. Sedmnáct minut.

"Měl velkou zbraň. Střílel všude, po všech," cituje agentura Reuters Ahmada Mahmúda, kterému se podařilo v mešitě schovat.

Tarrant měl na sobě neprůstřelnou vestu a na nohou připevněné zásobníky s náboji. Když vše vystřílel, zbraň odhodil na zem a šel si do auta pro další. Střílel pak po lidech, kteří byli zranění. Někteří svědci uvedli, že viděli útočníky dva. V mešitě al-Noor zemřelo 41 lidí.

Útočník se hlásil k Breivikovi

Přibližně ve stejnou dobu se ozývala střelba ve čtyři kilometry vzdálené mešitě Linwood. Identita tamního střelce není známá, policie nezveřejnila, zda se jednalo o stejného střelce jako z modlitebny al-Noor. Zavraždil tam osm lidí.

Celková bilance masakru je tedy 49 mrtvých a 48 zraněných. Mezi oběťmi byl i sedmiletý chlapec.

"Střílel a střílel. Neustále to pokračovalo. Když přestal, podíval jsem se přes plot a viděl jsem muže, jak mění zbraň," prohlásil další svědek. "Mnoho těl leželo u vchodu. Hromady těl," popsal Núr Hamza, který utekl ven, když střelba začala.

Policie zatkla tři lidi, kteří podle ní ve dvou mešitách 360tisícového města stříleli. Není jasné, kde a jak trojici dopadla. Na Youtube se objevilo video, jak ozbrojení policisté drží na chodníku ležícího muže, údajně střelce. Autenticitu záznamu ale policie nepotvrdila. Uvedla pouze, že muže zadržela ve tři hodiny. Tedy zhruba hodinu po útoku.

Facebook videa útočníka odstranil, drtivá většina seriózních médií je ve svém zpravodajství nepoužila. Twitter odstranil i Tarrantův účet, který byl vytvořen před měsícem a měl 218 sledujících.

Střelec před teroristickým útokem sepsal manifest a zveřejnil jej. V textu označil muslimy za vetřelce. Tvrdil, že chce pomstít "oběti invaze" a "genocidu bělochů." Hlásil se k norskému krajně pravicovému extremistovi a odsouzenému masovému vrahovi Andersi Breivikovi.

Video: Zdravotníci zachraňují raněné při útoku na Novém Zélandě

Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Česko darovalo Libanonu šest tun potravin jako humanitární pomoc

Česká republika darovala Libanonu šest tun potravin. Do Bejrútu je přepravil armádní stroj CASA. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Materiální dar minulý týden schválila vláda. Potraviny ze svých skladů uvolnila Správa státních hmotných rezerv.

"Armáda České republiky převezla do Libanonu materiální dar, který iniciovalo ministerstvo obrany a který minulý týden schválila vláda," uvedl Pejšek. Armádní transportní letoun podle něj do Bejrútu dopravil celkem šest tun základních potravin.

"Jedná se o jasný příklad proaktivního a preventivního jednání ze strany České republiky. Pomoc přímo v potřebném regionu přispívá nejen ke stabilizaci a zlepšení situace v daném státě, ale podobné dary také pomáhají předcházet humanitárním a dalším krizím, jejichž důsledky by mohly přerůst do mezinárodního měřítka nejen v oblasti bezpečnosti," poznamenal mluvčí. Česká republika podle něj chce ve formě této pomoci pokračovat i v budoucnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy