Největší vlnu nevole vyvolal nově jmenovaný ministr školství a člen nacionalistické a katolické Ligy polských rodin Roman Giertych.
Polské školství čeká vojenský řád
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Polsko: Čtvrtá republika nebude
- Do polské vlády míří odpírači EU
- Polsko volit nebude, čeká na extremisty
FAKTA:
Andrzej Lepper (51)
- Post ministra zemědělství bude zastávat předseda populistické strany Sebeobrana
- Známým se bývalý boxer Lepper stal na počátku 90. let díky organizaci agresivních protestů polských zemědělců, provázených blokádami silnic a potyčkami s policií.
- Proslavila jej také série žalob, které proti němu většinou kvůli urážkám během let vznesli političtí konkurenti a ústavní činitelé.
Roman Giertych (35)
- Předseda konzervativně-nacionalistické a ultrakatolické Ligy polských rodin.
- Jeho strana, označovaná za silně euroskeptickou a populistickou, získala v loňských volbách přibližně osm procent hlasů.
- LPR má úzké vazby na vlivnou a kontroverzní rozhlasovou stanici Radio Maryja.
- Z úst předsedy LPR běžně zaznívají silně antisemitské a protiněmecké výroky, ostře se staví také proti homosexualitě a potratům.
Proti jeho jmenování protestovalo již začátkem týdne více než tisíc studentů v centru Varšavy, a to ještě netušili o prvních plánovaných změnách v resortu školství.
Ultrakonzervativní ministr a čestný předseda radikální mládežnické organizace, která ještě před válkou proslula bitím židovských studentů na univerzitách a násilím proti Ukrajincům ve Lvově, plánuje zavést do škol vojenský řád.
Polské školství by tak mělo více dbát na náboženskou výchovu a skoncovat se sexuální výchovou.
Nevyhýbá se ani kontroverzním preventivním opatřením, jakými jsou cenzura a blokování "nemravných" internetových serverů.
Evropská unie nepřítelem
Jako správný katolík a vlastenec hodlá Giertych ve vládě prosadit také nedělní zákaz prodeje a "vybudovat centralizovaný stát, v němž katolická církev bude hlavním symbolem" a Evropská unie hlavním nepřítelem.
Právě negativního postoje dvou nových koaličních stran vůči Evropské unii se nejvíce obávají polští i evropští politikové.
Podle bývalého starosty Varšavy Marcina Świencickiho je "pan Giertych jasným symbolem opozice, která je proti členství Polska v Evropské unii."
Stejně tak se svým negativním postojem k Evropské unie netají nový ministr zemědělství Andrzej Lepper a jeho populistická strana Sebeobrana s tím, že nové vztahy by ráda hledala především na východ od polských hranic.
Prezident uklidňuje Polsko i Evropu
Obavy polských občanů se tak snaží uklidnit alespoň hlavní představitel státu Lech Kaczyński.
"Chci vás ujistit, že jako prezident a strážce ústavnosti budu dbát na to, aby polská zahraniční politika zůstala proatlantická a prounijní," prohlásil Kaczyński.
Podle jeho slov je příchod extremistů do vlády pozitnívním krokem, protože dává jistotu většiny při hlasování v parlamentu. Zároveň ho však může citelně poškodit v zahraničí.
Před tímto postupem varoval také šéf opoziční Občanské platformy Donald Tusk, který připustil, že je připraven spolupracovat s vládou.
Nejtvrději kritizoval současný vývoj v Polsku prestižní francouzský list Le Monde. Vstup levicových populistů a pravicových nacionalistů do polské vlády označil tento týden za nebezpečí a kritizoval Evropskou unii za to, že na to není schopna reagovat.
Nová polská vládní koalice je nakloněna obnovení trestu smrti, jasně se staví proti potratům, možným svazkům homosexuálů či legalizaci měkkých drog.