Soul - Nové a mnohem výkonnější severokorejské odpaliště raket je už schopné provozu. Na základě nově zveřejněných satelitních snímků to ve čtvrtek prohlásil Tim Brown ze společnosti Globalsecurity.org, která se zabývá analýzou zpráv týkajících se mezinárodní bezpečnosti a zbraní hromadného ničení.
V současné době používá KLDR ke zkouškám mezikontinentálních balistických střel testovací místo v Musudan-ri na východě země. Západní Dongčchang-ri budované po téměř deset let však bude schopné provádět více zkoušek v krátké době po sobě.
Podle jihokorejské tajné služby je KLDR schopná otestovat balistickou střelou Taepodong-2, která může teoreticky zasáhnout i území Spojených států, ještě v červnu. Předchozí (a celkově druhý) test této rakety proběhl na počátku dubna a dočkal se ostré mezinárodní kritiky, protože rezoluce OSN režimu Kim Čong-ila zkoušky raket zakazují.
Pchjongjang však na reakce ze zahraničí nedbal a na konci dubna provedl také svůj druhý jaderný test.
A postup prací v Dončchang-ri ukazuje, že je severokorejský režim připraven na další konfrontace.
Nové satelitní fotografie zveřejněné ve středu americkou společností DigitalGlobe ukazují odpalovací věž v Dongčchang-ri, na které se stále nachází stavební materiál. Podle Browna jsou tam však stavebniny možná jen "naoko" - aby se zdálo, že tu ještě probíhají konstrukční práce.
„Odpalovací rampa vypadá akceschopná," tvrdí Brown.
Situace na Korejském poloostrově je nejnapjatější za poslední roky. KLDR oznámila, že ruší příměří s Jižní Koreou z roku 1953 a Spojené státy prý chtějí na KLDR uvalit finanční sankce. Jedním z důvodů je i údajná výroba falešných stodolarových bankovek severokorejským režimem.
Ve čtvrtek severokorejská hlídková loď překročila spornou námořní hranici a podle Soulu se hodinu pohybovala v jihokorejských vodách. Svůj kurz obrátila teprve po několikátém varování.
V letech 1999 a 2002 došlo mezi oběma státy ke konfliktům ve Žlutém moři.
Členové Rady bezpečnosti OSN se údajně mezitím blíží dohodě ohledně rezoluce týkající se odsouzení jaderného testu provedeného KLDR 25. května. Důležitý bude v tomto ohledu zejména postoj Číny, tradičního severokorejského zastánce.