* Zásah proti civilistům odsoudilo také Rusko a Turecko * Unie rozšířila sankce vůči představitelům režimu * Britský ministr zahraničí vyloučil vojenskou intervenci Západu
Hamá - Téměř třicet let od masakru civilistů v Hamá - krveprolití, jakého i Blízký východ při všech svých válkách a konfliktech zažil jen málo - se toto syrské město znovu ocitlo v sevření tanků.
V roce 1982 potlačil otec současného prezidenta Háfiz Asad povstání sunnitů silou: Elitní jednotky vlády pozabíjely osm až deset tisíc civilistů, velká část Hamá byla srovnána se zemí.
Teď se elitní jednotky stáhly kolem Hamá znovu na popud Bašára Asada. Agentura Reuters uvedla, že po nedělních bojích leží v ulicích více než 70 mrtvých, dalších více než 100 lidí utrpělo zranění.
Tamní nevládní organizace hovoří ještě o vyšších číslech, informace však nelze ověřit.
Stanice CNN hovořila s lékařem v Hamá, který uvedl, že ve městě a okolí bylo zabito nejméně 115 lidí. "Jsem nesmírně vyčerpaný, cítím velkou bolest. Je nepochopitelné, že bratr vraždí bratra. A pro co? Pro prezidenta? Vidíme spoustu krve a hrozných věcí. Jeden den přinesl 115 mrtvých," citovala jej.
Podívejte se na fotografie z Hamá, byly převzaty z amatérského videa:
Státem ovládaná zpravodajská agentura SANA boje potvrdila s tím, že bezpečnostní síly zasáhly proti ozbrojeným skupinám, které se zabarikádovaly v ulicích a terorizují občany palbou ze střech budov.
Rebelové, kteří odmítají vládu současného prezidenta a kteří v protestech setrvávají už pět měsíců, zase hovoří o tom, že útok na město přišel hned po příjezdu tanků.
"Ve čtyři ráno mě vzbudil zvuk bomb, kulometů a křik," popsal situaci pro BBC jeden z obyvatel města. "Nemocnice zveřejnila výzvu občanům, aby přišli darovat krev. Ale není to možné: Vojáci zablokovali ulice, takže se lidé do nemocnice nemohou dostat. Jakmile z tanků vidí auto v pohybu, začnou po něm pálit."
Oběti jsou i v řadách vojáků. V Hamá měli zahynout tři muži, v dalším středisku odporu - Deir ez-Zoru - rovněž tři.
Agentura SANA vedla, že Deir ez-Zoru se zmocnily "ozbrojené teroristické skupiny", které napadají policejní služebny a kradou zbraně.
Zasedne Rada bezpečnosti, Brusel zpřísnil sankce
Prezident Asad v rozhlasovém projevu k národu vyzdvihl "hrdinství syrské armády, bojující proti spiknutí, jehož cílem je rozdělit zemi na malé, vzájemně soupeřící státy."
Zdroje americké ambasády v Damašku ovšem tvrzení o ozbrojených teroristických skupinách označily za "naprostý nesmysl."
Zprávy ze Sýrie tvrdě odsoudili představitelé západních mocností v čele s Barackem Obamou. Nebývale ostře se k zásahu armády v Hamá postavili také tradiční spojenci Damašku Rusko a Turecko. Ankaru pobouřilo mimo jiné to, že zásah přišel s nástupem muslimského postního měsíce ramadánu.
Evropská unie zpřísnila sankce vůči představitelům režimu. Podle agentury Reuters Brusel pěti lidem, kteří jsou spojeni s masakrem, zmrazil majetek a zakázal cestování do zemí EU.
Německo pro změnu kvůli zhoršující se situaci v Sýrii v neděli požádalo o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN. Britský ministr zahraničí William Hague na druhé straně odmítl, že by se Západ chystal k vojenské intervenci, jako to učinil v Libyi.
Jak připomíná Reuters, rozhodování týkající se situace v Sýrii je v patnáctičlenné Radě bezpečnosti již několik týdnů paralyzováno neshodami. Západní země předložily 8. června návrh rezoluce, která by odsuzovala zásahy syrského režimu proti demonstrantům, ale Rusko a Čína pohrozily vetem.