Djokovič je celosvětově známý sportovec, vítěz dvaceti grandslamových turnajů a první tenista světového žebříčku. Pro mnoho lidí se stal symbolem rozdělení během současné pandemie.
V Melbourne, kde chce obhajovat titul na Australian Open, se konala bouřlivá demonstrace na tenistovu podporu. Účastníci mávali srbskými vlajkami a skandovali "Svobodu Novakovi". Policie proti některým z nich použila pepřový sprej. "V Djokovičovi dostali odpůrci očkování hrdinu, na kterého čekali," napsal v komentáři list Financial Times.
Server Vice píše, že sám Djokovič je přesvědčeným odpůrcem očkování a zastáncem nejrůznějších konspiračních či ezoterických teorií. Připomíná jeho slova z dubna 2020, kdy veřejně prohlásil, že vakcínám nevěří. "Osobně jsem proti vakcínám a nechci, aby mě někdo k nutil jen proto, abych mohl cestovat," řekl tehdy Srb.
Čtyřiatřicetiletý Djokovič byl nakonec z detence propuštěn a soud mu v pondělí obnovil vízum. Ten ale řešil procesní věci a o tenistově setrvání v Austrálii i jeho účasti v turnaji, který začne příští pondělí, rozhoduje ministr pro imigraci Alex Hawke.
Právníci srbského tenisty ve středu předložili další, podle nich zásadní dokumenty, které mu mají umožnit v Melbourne nastoupit. Rozhodnout se má v příštích dnech. Vlastní prohlášení k celé kauze vydal ve středu i sám Djokovič.
Zastání od rodiny i prezidenta
Novakův otec Srdjan označuje syna za Spartaka (Spartakus vedl povstání otroků ve starověkém Římě - pozn. red.). "Ježíš byl ukřižován, ale stále žije mezi námi. Novak je také křižován," řekl pak otec na shromáždění v předvečer pravoslavného Nového roku.
Djokoviče se zastal také patriarcha srbské pravoslavné církve Porfirije. "Miliony pravoslavných Srbů se za vás modlí," vzkázal krajanovi do Melbourne. Sám byl shodou okolností v úterý pozitivně testován na koronavirus.
Otec Srdjan se také pustil do australského premiéra Scotta Morrisona a nazval jej zloduchem. "Nemohou Novaka zastavit na kurtu, a tak ho chtějí zastavit na letišti," prohlásil.
"Jde o politický hon na čarodějnice, kterého se účastní mnoho lidí včetně australského premiéra. Ten předstírá, že jde o vymáhaní pravidel platných pro všechny," přisadil si srbský prezident Aleksandar Vučič.
"Djokovič není zločinec, terorista ani nelegální migrant, ale australské úřady se tak k němu chovají. Vyvolává to oprávněné pobouření jeho příznivců a občanů Srbska," uvedlo v oficiálním prohlášení i ministerstvo zahraničních věcí v Bělehradě.
Pravý patriot
Srbsko si v posledních desetiletích prošlo řadou problémů. Zažilo válku s Chorvatskem a v Bosně, sankce od mezinárodního společenství, ekonomický propad, bombardování NATO a ztrátu Kosova. Sportovní úspěchy jsou tak často oslavovány s obrovskou pompou a pro část obyvatel jsou jakousi kompenzací. Ať už jde o oslavy titulu mistrů Evropy v basketbalu, vítězství fotbalistů Crvene zvezdy Bělehrad v Poháru mistrů nebo Djokovičovy úspěchy.
I on sám se prezentuje jako patriot. Kosovo je podle něj Srbsko a jako přítel navštívil svatbu bosenskosrbského předáka Milorada Dodika.
"Novak Djokovič je pro Srbsko žijící legendou a stejně tak pro Srby v Bosně. Drtivá většina Srbů se s ním identifikuje. Je adorován nejen pro sportovní úspěchy, ale také v symbolické rovině. Když třeba mluví v rozhovorech o svém dětství, nezapomene zmínit Kosovo a bombardování Srbska v roce 1999, což je významná událost v srbské kolektivní paměti a také pro Djokovičovu generaci. Tehdy mu bylo dvanáct let," vysvětluje balkanista Ondřej Žíla z Institutu mezinárodních studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.
"Zejména v posledních letech otevřeně akcentuje srbské vlastenectví a obranu srbství, srbských zájmů. Jeho australská kauza je tak určitě věc, kterou srbská společnost výrazně prožívá a vnímá to i jako útok na sebe," řekl pro Aktuálně.cz Žíla.
Na druhé straně Djokovič před třemi lety veřejně prohlásil, že na fotbalovém mistrovství světa přeje úspěch Chorvatsku, což se v Srbsku mnoha lidem nelíbilo. "Jen idioti fandí Chorvatsku. Nestydíš se, Novaku?" napsal tehdy na Twitteru poslanec parlamentu za vládnoucí Srbskou pokrokovou stranu Vladimir Djukanovič. Nyní je ale veřejné mínění v zemi na straně Djokoviče, který má také podporu odpůrců očkování a proticovidových opatření ve světě.