Nová zbraň proti PET lahvím. Vědci nechtěně vyvinuli enzym, který umí požírat plasty

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
17. 4. 2018 20:15
Nový zmutovaný enzym začne likvidovat plasty během několika dní, v oceánech se přitom PET lahve rozkládají stovky let.
Podívejte se na video k nové práci vědců. | Video: Reuters

Portsmouth/Colorado - Je to malý, nenápadný enzym, který vznikl úplnou náhodou. Mohl by být ale odpovědí na rostoucí množství plastového odpadu ve světě.

Britští a američtí vědci při studiu jedné bakterie vyrobili a následně ještě zdokonalili enzym, který dokáže rozložit třeba i plastové lahve. "Byl to tak trochu šok," citoval britský deník The Guardian Johna McGeehana, který výzkum vedl. "Je to úžasný a skutečný objev."

Zmutovanou látku vytvořili vědci z univerzity v britském Portsmouthu a z Národní laboratoře pro obnovitelné zdroje energie v americkém Coloradu.

Skupina odborníků se přitom původně zabývala bakterií s názvem Ideonella sakaiensis, kterou v roce 2016 objevil jiný tým výzkumníků v Japonsku. Ten zjistil, že bakterie obsahuje dva enzymy, které dokážou likvidovat takzvaný polyethylentereftalát, známý pod zkratkou PET. Tvoří asi 20 procent z celkové světové produkce plastu. 

Britští a američtí experti pak začali zkoumat vlastnosti bakterie a mezitím v podstatě nechtěně vynalezli zmutovanou bílkovinu. Jejich studii v pondělí publikoval odborný časopis Proceedings of the National Academy of Sciences. 

"Šťastná náhoda hraje ve vědeckých výzkumech velmi významnou roli a ani náš objev není výjimkou," řekl pro americkou televizi CNN McGeehan.

Krok správným směrem

V současnosti trvá zmutovanému enzymu několik dní, než začne plast požírat. V oceánech přitom takový proces zabere dlouhá léta. Odborníci jsou navíc poměrně optimističtí a věří, že v budoucnu se tato nová metoda ještě zefektivní.

V ideálním případě by enzym lahve přeměňoval na původní suroviny, z nichž by se daly znovu vyrobit PET lahve. Ve výsledku by tak nebylo potřeba produkovat tolik nového plastu. McGeehan hovoří o "superrychlém enzymu".

Plastové lahve jsou pro životní prostředí skutečným oříškem, se kterým si moc organismů neumí poradit. Předchozí výzkumy ukázaly, že užitečné mohou být některé houby, ale zdaleka nejde o tak efektivní nástroj, jaký představují enzymy.

"Enzymy jsou netoxické a biologicky rozložitelné a mikroorganismy je produkují ve velkém množství," komentuje výzkum svých kolegů Oliver Jones z univerzity RMIT v australském Melbourne. Podle něj čeká vědce ještě dlouhá cesta, než látku zdokonalí. Nynější zpráva je ale podle něj rozhodně "krok správným směrem". 

Milion PET lahví za minutu

Každou minutu se na světě prodá okolo jednoho milionu plastových lahví a zhruba jen 14 procent z nich se pak recykluje. Mnoho materiálu skončí například v oceánech, kde výrazně škodí mořskému životu a potažmo i lidem, kteří pak mořské plody jedí. 

I proto odborníci v poslední době varují před plastem jako jedním z největších škůdců životnímu prostředí. V minulých měsících například média přinesla šokující fotografii mrtvého vorvaně, jehož tělo se na konci února vyplavilo na jižním pobřeží Španělska. V útrobách mladého živočicha se nacházelo dvacet devět kilogramů odpadu včetně plastových tašek nebo barelů.

Video: V pivu i v medu. Mikroplasty jsou všude. Obava, že mohou škodit člověku, tu je, říká Freidinger

Částice plastů se uvolňují z kosmetiky i syntetického oblečení, jsou jich plné oceány, upozorňuje Jan Freidinger z hnutí Greenpeace. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 46 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 51 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy