Moře plastového odpadu. Potápěč natočil na Bali místo hejna rejnoků jen igelitové sáčky

Zahraničí Zahraničí
8. 3. 2018 14:53
Mořské proudy naplavily do vyhlášené potápěčské oblasti u indonéského ostrova Bali obrovské množství plastového odpadu.
Moře plné odpadků na Bali. | Video: Youtube.com / cheeseandjamsandwich

Denpasar - Doslova moře plastového odpadu zachytil na kameru britský potápěč u indonéského ostrova Bali. Mořské proudy naplavily do populární potápěčské oblasti asi 20 kilometrů od břehu obrovské množství odpadků.

Rich Horner plaval mezi igelitovými pytlíky, sáčky od chipsů a taškami několik minut. Smutnou podívanou zachytil na kameru. Video, které dal o víkendu na server YouTube, od té doby vidělo už přes půl milionu lidí.

Potápěčská lokalita Manta Point je přitom vyhlášená díky krásám Indického oceánu a výskytu rejnoků.

Rich Horner na Bali žije, dosud ale nic takového neviděl, přiznal serveru BBC. Plasty mohly připlout odkudkoliv z Indonésie, třeba až z Tichého oceánu. Lidé, kteří se na stejném místě potápěli den před Hornerem nebo naopak následující den, potkali už jen hejna ryb a rejnoky. To ovšem neznamená, že by plast z moře zmizel. Proudy ho jen zanesly o kus dál.

Plasty, které zůstávají v oceánech, končí v tělech mořských živočichů. Časem se totiž mohou rozložit na částečky zvané mikroplasty. Ty jsou sice pro lidské oko neviditelné, ale dostávají se přes mořské organismy až na naše talíře.

Ostrov Bali se potýká s problémem znečištění plastovým odpadem dlouhodobě. Indonésie je podle britského deníku The Guardian hned po Číně druhým největším znečišťovatelem na světě.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy