Moře plastového odpadu. Potápěč natočil na Bali místo hejna rejnoků jen igelitové sáčky

Zahraničí Zahraničí
8. 3. 2018 14:53
Mořské proudy naplavily do vyhlášené potápěčské oblasti u indonéského ostrova Bali obrovské množství plastového odpadu.
Moře plné odpadků na Bali. | Video: Youtube.com / cheeseandjamsandwich

Denpasar - Doslova moře plastového odpadu zachytil na kameru britský potápěč u indonéského ostrova Bali. Mořské proudy naplavily do populární potápěčské oblasti asi 20 kilometrů od břehu obrovské množství odpadků.

Rich Horner plaval mezi igelitovými pytlíky, sáčky od chipsů a taškami několik minut. Smutnou podívanou zachytil na kameru. Video, které dal o víkendu na server YouTube, od té doby vidělo už přes půl milionu lidí.

Potápěčská lokalita Manta Point je přitom vyhlášená díky krásám Indického oceánu a výskytu rejnoků.

Rich Horner na Bali žije, dosud ale nic takového neviděl, přiznal serveru BBC. Plasty mohly připlout odkudkoliv z Indonésie, třeba až z Tichého oceánu. Lidé, kteří se na stejném místě potápěli den před Hornerem nebo naopak následující den, potkali už jen hejna ryb a rejnoky. To ovšem neznamená, že by plast z moře zmizel. Proudy ho jen zanesly o kus dál.

Plasty, které zůstávají v oceánech, končí v tělech mořských živočichů. Časem se totiž mohou rozložit na částečky zvané mikroplasty. Ty jsou sice pro lidské oko neviditelné, ale dostávají se přes mořské organismy až na naše talíře.

Ostrov Bali se potýká s problémem znečištění plastovým odpadem dlouhodobě. Indonésie je podle britského deníku The Guardian hned po Číně druhým největším znečišťovatelem na světě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pět mrtvých po atentátu na vozidlo Tálibánu v afghánském Dželálábádu

Vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které od poloviny srpna vládne v Afghánistánu, se stalo v neděli ve městě Dželálábád terčem dalšího bombového útoku. Podle prvních zpráv agentury AP si vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. Tálibán se k incidentu dosud nevyjádřil.

Další zprávy