Moře plastového odpadu. Potápěč natočil na Bali místo hejna rejnoků jen igelitové sáčky

Zahraničí Zahraničí
8. 3. 2018 14:53
Mořské proudy naplavily do vyhlášené potápěčské oblasti u indonéského ostrova Bali obrovské množství plastového odpadu.
Moře plné odpadků na Bali. | Video: Youtube.com / cheeseandjamsandwich

Denpasar - Doslova moře plastového odpadu zachytil na kameru britský potápěč u indonéského ostrova Bali. Mořské proudy naplavily do populární potápěčské oblasti asi 20 kilometrů od břehu obrovské množství odpadků.

Rich Horner plaval mezi igelitovými pytlíky, sáčky od chipsů a taškami několik minut. Smutnou podívanou zachytil na kameru. Video, které dal o víkendu na server YouTube, od té doby vidělo už přes půl milionu lidí.

Potápěčská lokalita Manta Point je přitom vyhlášená díky krásám Indického oceánu a výskytu rejnoků.

Rich Horner na Bali žije, dosud ale nic takového neviděl, přiznal serveru BBC. Plasty mohly připlout odkudkoliv z Indonésie, třeba až z Tichého oceánu. Lidé, kteří se na stejném místě potápěli den před Hornerem nebo naopak následující den, potkali už jen hejna ryb a rejnoky. To ovšem neznamená, že by plast z moře zmizel. Proudy ho jen zanesly o kus dál.

Plasty, které zůstávají v oceánech, končí v tělech mořských živočichů. Časem se totiž mohou rozložit na částečky zvané mikroplasty. Ty jsou sice pro lidské oko neviditelné, ale dostávají se přes mořské organismy až na naše talíře.

Ostrov Bali se potýká s problémem znečištění plastovým odpadem dlouhodobě. Indonésie je podle britského deníku The Guardian hned po Číně druhým největším znečišťovatelem na světě.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy