Moře plastového odpadu. Potápěč natočil na Bali místo hejna rejnoků jen igelitové sáčky

Mořské proudy naplavily do vyhlášené potápěčské oblasti u indonéského ostrova Bali obrovské množství plastového odpadu.
Moře plné odpadků na Bali. | Video: Youtube.com / cheeseandjamsandwich

Denpasar - Doslova moře plastového odpadu zachytil na kameru britský potápěč u indonéského ostrova Bali. Mořské proudy naplavily do populární potápěčské oblasti asi 20 kilometrů od břehu obrovské množství odpadků.

Rich Horner plaval mezi igelitovými pytlíky, sáčky od chipsů a taškami několik minut. Smutnou podívanou zachytil na kameru. Video, které dal o víkendu na server YouTube, od té doby vidělo už přes půl milionu lidí.

Potápěčská lokalita Manta Point je přitom vyhlášená díky krásám Indického oceánu a výskytu rejnoků.

Rich Horner na Bali žije, dosud ale nic takového neviděl, přiznal serveru BBC. Plasty mohly připlout odkudkoliv z Indonésie, třeba až z Tichého oceánu. Lidé, kteří se na stejném místě potápěli den před Hornerem nebo naopak následující den, potkali už jen hejna ryb a rejnoky. To ovšem neznamená, že by plast z moře zmizel. Proudy ho jen zanesly o kus dál.

Plasty, které zůstávají v oceánech, končí v tělech mořských živočichů. Časem se totiž mohou rozložit na částečky zvané mikroplasty. Ty jsou sice pro lidské oko neviditelné, ale dostávají se přes mořské organismy až na naše talíře.

Ostrov Bali se potýká s problémem znečištění plastovým odpadem dlouhodobě. Indonésie je podle britského deníku The Guardian hned po Číně druhým největším znečišťovatelem na světě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy