Nová hrozba se jmenuje e-odpad. Rostou ho celé hory

Lucie Kalivodová
23. 2. 2010 8:01
Elektronický odpad je časovaná bomba, tvrdí OSN
Hřbitovy počítačů. Ilustrační fotografie.
Hřbitovy počítačů. Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Nusa Dua (Indonésie) - Hory z odhozených mobilních telefonů, počítačů a jiné elektroniky mohou být bez rychlého zásahu v rozvojových zemích pro tamní obyvatelstvo  zdraví škodlivé a zároveň nebezpečné pro životní prostředí. Uvádí se ve zprávě Spojených národů.

"Slevy na elektroniku v zemích jako je Čína, Indie nebo v některých zemích Afriky a latinské Ameriky, jsou příčinou růstu prodeje za posledních deset let," uvedl podle agentury AFP v prohlášení Program OSN pro životní prostředí (UNEP).

"A dokud se neudělají potřebné kroky k třídění takového odpadu, řada rozvojových zemí bude čelit přízraku kopců a hor nebezpečného elektronického odpadu, což s sebou ponese nebezpečí jak pro člověka, tak pro životní prostředí."

Zpráva nazvaná "Recyklace - od elektronického odpadu ke zdrojům" byla zveřejněna na začátku týdenního jednání o této problematice na indonéském ostrově Bali.

Pořadatelé konference tvrdí, že jde o jedno z největších environmentálních setkání od klimatického summitu v Kodani, který se uskutečnil vloni v prosinci.

Počítačové desky určené k recyklaci, Dowa Holdings Co's Eco-System Recycling Company v Hondžó severně od Tokia, březen 2008.
Počítačové desky určené k recyklaci, Dowa Holdings Co's Eco-System Recycling Company v Hondžó severně od Tokia, březen 2008. | Foto: Reuters

Podle průzkumu Programu OSN pro životní prostředí by objem elektronického odpadu mohl do roku 2020 poskočit v Jižní Africe a Číně o 200 až 400 a v Indii dokonce o 500 procent.

Podle zástupce generálního tajemníka OSN a výkonného šéfa Úřadu OSN pro plánování a životní prostředí Achima Steinera je potřeba opětně vyzvat k recyklaci elektronických spotřebičů, neboť to pomůže vyřešit nejenom otázky takzvaného "e-odpadu", ale sníží se i emise skleníkových plynů a dojde k vytvoření většího počtu pracovních míst.

Steiner zdůraznil, že v oblasti skladování a recyklace elektronického odpadu je nutné dlouhodobé plánování. Podle expertů je vypořádání se s elektronickým odpadem důležitým krokem k přechodu k zelené ekonomii.

"Elektronický odpad, který zbude po jedné osobě, může být pro druhou osobu surovým materiálem," řekl Konrad Osterwalder, rektor United Nations University. Čína není jediná, kdo problematice týkající se elektronického odpadu, čelí. Řešení musejí najít i Mexiko, Brazílie, Indie a další země.

 

Právě se děje

Další zprávy