Evropu dusí elektrošrot. Recykluje se ho jen třetina

Blahoslav Hruška
3. 12. 2008 16:58
Brusel chce změnit limity pro třídění elektroodpadu
Foto: Asekol

Brusel - Vysloužilou ledničku dnes už sotva kdo pohodí na ulici. Nicméně staré mobilní telefony, elektrické konvice nebo nefunkční fény končí v popelnicích zcela běžně.

Recyklace elektroodpadu stále nefunguje tak, jak by měla. Na tom se shodují nejen ekologové, ale i Evropská komise, která dnes vyhlásila, že změní své dvě směrnice o nakládání s vysloužilou elektronikou a elektrickými spotřebiči.

Čtyři roky poté, co legislativa vstoupila v platnost, končí odpovídajícím způsobem svoji službu pouze třetina všech zmiňovaných výrobků.

Většina počítačových monitorů nebo lednic v lepším případě čeká na zpracování na skládce, v horším se ilegálně vyvážejí mimo EU.

Nová směrnice o elektrickém a elektronickém odpadu, označovaná jako WEEE, tak místo dosavadního cíle vytřídit alespoň čtyři kilogramy elektrošrotu na osobu a rok počítá s procentem celkového objemu dotyčného prodaného zboží.

Podle ekologů je takové měření spravedlivější. "Mezi jednotlivými zeměmi jsou velké rozdíly - tam, kde se více nakupuje elektronika a bílé zboží, se logicky vytřídí i více vysloužilých přístrojů," řekl deníku Aktuálně.cz Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

Zjednodušit by se měla také administrativa nakládání s odpady a registry jednotlivých kolektivních systémů. V Česku působí celkem šest firem, které mají na sběr elektroodpadu licenci.

Za starý mobil nový kredit. Ekonomická motivace funguje nejlépe. Ilustrační foto.
Za starý mobil nový kredit. Ekonomická motivace funguje nejlépe. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Česko má rezervy

Mezi zeměmi, které mají ve sběru elektrošrotu dosud velké rezervy, je i Česko. Podle poslední Zprávy o životním prostředí u nás připadá na osobu a rok 2,6 kg odevzdaného, tedy vytříděného elektroodpadu. Průměrný Evropan přitom ročně vyprodukuje až 20 kilogramů podobného odpadu.

Šampióny jsou naopak severské státy, kde lidé odevzdají do sběren až 15 kg elektroodpadu.

A jak by šlo neutěšený stav zlepšit? Podle Kropáčka nejlépe funguje ekonomická pobídka. "Když nedávno jistý mobilní operátor nabízel za starý telefon kredit, nestačil dotiskávat recyklační kupony," dává příklad.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy