Evropu dusí elektrošrot. Recykluje se ho jen třetina

Blahoslav Hruška
3. 12. 2008 16:58
Brusel chce změnit limity pro třídění elektroodpadu
Foto: Asekol

Brusel - Vysloužilou ledničku dnes už sotva kdo pohodí na ulici. Nicméně staré mobilní telefony, elektrické konvice nebo nefunkční fény končí v popelnicích zcela běžně.

Recyklace elektroodpadu stále nefunguje tak, jak by měla. Na tom se shodují nejen ekologové, ale i Evropská komise, která dnes vyhlásila, že změní své dvě směrnice o nakládání s vysloužilou elektronikou a elektrickými spotřebiči.

Čtyři roky poté, co legislativa vstoupila v platnost, končí odpovídajícím způsobem svoji službu pouze třetina všech zmiňovaných výrobků.

Většina počítačových monitorů nebo lednic v lepším případě čeká na zpracování na skládce, v horším se ilegálně vyvážejí mimo EU.

Nová směrnice o elektrickém a elektronickém odpadu, označovaná jako WEEE, tak místo dosavadního cíle vytřídit alespoň čtyři kilogramy elektrošrotu na osobu a rok počítá s procentem celkového objemu dotyčného prodaného zboží.

Podle ekologů je takové měření spravedlivější. "Mezi jednotlivými zeměmi jsou velké rozdíly - tam, kde se více nakupuje elektronika a bílé zboží, se logicky vytřídí i více vysloužilých přístrojů," řekl deníku Aktuálně.cz Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

Zjednodušit by se měla také administrativa nakládání s odpady a registry jednotlivých kolektivních systémů. V Česku působí celkem šest firem, které mají na sběr elektroodpadu licenci.

Za starý mobil nový kredit. Ekonomická motivace funguje nejlépe. Ilustrační foto.
Za starý mobil nový kredit. Ekonomická motivace funguje nejlépe. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Česko má rezervy

Mezi zeměmi, které mají ve sběru elektrošrotu dosud velké rezervy, je i Česko. Podle poslední Zprávy o životním prostředí u nás připadá na osobu a rok 2,6 kg odevzdaného, tedy vytříděného elektroodpadu. Průměrný Evropan přitom ročně vyprodukuje až 20 kilogramů podobného odpadu.

Šampióny jsou naopak severské státy, kde lidé odevzdají do sběren až 15 kg elektroodpadu.

A jak by šlo neutěšený stav zlepšit? Podle Kropáčka nejlépe funguje ekonomická pobídka. "Když nedávno jistý mobilní operátor nabízel za starý telefon kredit, nestačil dotiskávat recyklační kupony," dává příklad.

 

Právě se děje

Další zprávy