Ženeva - Současná hospodářská krize mohutně zacloumala pracovním trhem ve světě a vygenerovala další miliony nezaměstnaných.
Podle nejnovější zprávy Mezinárodní organizace práce (ILO) sídlící v Ženevě ztratilo v posledních třech letech zaměstnání celkem 27 milionů osob.
Podle odhadů ILO je ale toto číslo ve skutečnosti vyšší. A to o dalších 29 milionů lidí v produktivním věku, kteří po marných pokusech práci najít přestali nové zaměstnání hledat a úřady je vůbec neregistrují.
Mnozí z těch, kteří práci mají, pak dostávají tak nízký plat, že oficiálně spadají do kolonky osob žijících v chudobě.
"Navzdory úporným snahám vlád pokračovala krize na pracovním trhu s neztenčenou měrou. Celosvětově tak žila třetina práceschopného obyvatelstva, tedy 1,1 miliardy osob, v chudobě," citovala stanice BBC generálního ředitele ILO Juana Somaviu.
Nezaměstnaných je přitom ve světě z tohoto počtu "pouze" 197 milionů lidí. Přes 900 milionů osob, zejména v zemích třetího světa, totiž pobírá plat nižší než 60 dolarů (1170 Kč) měsíčně. Polovina z nich se musí dokonce spokojit s příjmem odpovídajícím 1,25 dolaru na den.
Mezi chudé se tak počítá téměř šestina lidstva, zatímco míra nezaměstnanosti leží nyní globálně na úrovni šesti procent.
Nejhůře postižení? Matky samoživitelky a mladí lidé
Ačkoliv ministerstvo práce ČR ve své loňské zprávě uvádělo, že Češi jsou na tom v ohledu na úroveň chudoby podle oficiálních statistik nejlépe ze všech zemí Evropské unie, spadá u nás do kolonky příjmové chudoby, definované příjmem 9329 Kč na jednoho člena domácnosti, stále něco přes devět procent populace.
Jedná se v prvé řadě o rodiny, v nichž se matka sama stará o dvě a více dětí, které opustil jejich otec.
V EU, kde do stejné skupiny patří v průměru 17 procent obyvatelstva - zejména díky některým poskomunistickým zemím, jako je Rumunsko a Bulharsko, ale také středomořským státům stiženým dluhovou krizí, jako je Řecko či Portugalsko - jsou chudobou čím dál více ohroženi také mladí lidé.
Osoby mladší 25 let jsou v Unii i třikrát častěji bez práce než věková skupina 25-50 let. Celkem je v Evropě 45 milionů osob bez zaměstnání. A jejich počet má letos vzhledem k očekávané recesi ještě narůst.
V zemích třetího světa, kde je podstatně vyšší porodnost než ve vyspělých státech, se má situace na pracovním trhu zhoršit ještě markantněji.
"Každoročně bude v příštích deseti letech nezbytné vytvořit ve světě šedesát milionů pracovních míst," upozorňuje zpráva ILO. Dvě třetiny z tohoto počtu bude připadat na mladé lidi, kteří se o práci ucházejí vůbec poprvé.