Norsko udává směr: v představenstvech sedí 40% žen

rak
8. 3. 2008 14:40
Evropa kulhá: Klíčové posty obsazují hlavně muži

Oslo/Praha - Norsko drží nový světový rekord. V čem? V počtu žen sedících ve správních radách.

Minulý měsíc totiž začal platit zákon, podle kterého musí podíl žen tvořit ve vrcholných orgánech společností 40% menšinu. Firmy, které kvótu nesplní, můžou počítat se zrušením.

"Lidé museli vyhodit ze správních rad členy, s nimiž pracovali i dvacet, třicet let a vyměnit je za někoho neznámého," stěžoval si britskému listu The Guardian spolumajitel jedné z norských bank Rolf Dammann.

Jeho společnosti se spolu s dalšími jedenácti ocitla na černé vládní listině - do konce února stihla obsadit ženami jen dvě místa.

Využijte i druhou polovinu talentu

Nová pravidla jsou vyvrcholením dvouletých příprav norské vlády. Ta věří, že kvóty podpoří nejen rovnoprávnost, ale také byznys samotný.

"Začnete-li využívat polovinu talentu, který jste předtím ignorovali, vydělají na tom všichni," obhajoval zákon Kjell Erik Øie, náměstek norského ministra pro rovnoprávnost a otázky dětí.

Oporou pro jeho slova je i nedávný výzkum mezinárodní investiční společnosti Goldman Sachs. Rovnoprávnost na vrcholných pozicích hraje podle analytiků "klíčovou roli v boji se dvěma problémy: se stárnutím populace a penzijní stabilitou".

EU: ženy uvězněny pod skleněným stropem

Norské statistiky jsou definitivně nejvyšší v Evropě. Například v britských představenstvech sedí 14,5% členů ženského pohlaví. Ve Španělsku pouhá 4%, v Itálii dokonce 2%.

"Pracuji v mužském světě, nepřicházím v kontakt s tolika ženami," argumentoval bankéř Dammann při kritice změn. I když dalších více než 600 norských společností splnit kvóty zvládlo, má svým způsobem pravdu.

Catalyst - newyorský thinktank - zkoumal, co brání ženám při práci ve vrcholném byznysu. Je to nedostatek zkušeností, vyčlenění z neformálních vztahů mezi manažery či přežívající a stereotypní názory na ženské schopnosti.

To pak vede ke stavu, který u příležitosti Mezinárodního dne žen kritizovala i Evropská unie. Zastoupení žen v ekonomické oblasti považuje za velmi nízké. Guvernéry centrálních bank ve všech 27 členských státech EU jsou muži. Představenstva tvoří z 90% také muži. Toto číslo se nadto v posledních letech prakticky nezměnilo.

Ženy u moci jsou stále uvězněny pod "skleněným stropem", varuje EU.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy