reklama
 
 

Exkluzivní výzkum: Ženy by volily Klause, muži Švejnara

28. 1. 2008 11:00
Klause podporuje 55 % žen, Švejnara 52 % mužů

Praha - To, co je důvěrně známo například z voleb amerického prezidenta, tedy relativně významný rozdíl mezi preferencemi mužů a žen, se ukazuje také u současného souboje o Pražský hrad.

Zatímco většina českých žen by si za prezidenta zvolila Václava Klause, nadpoloviční většina mužů dává přednost Janu Švejnarovi. Rozdíl v jejich názorech je přitom značný.

Jan Švejnar vítězí u mužů rozdílem téměř pěti procent (52,38 ku 47,62), Václav Klaus mezi ženami ještě větším, skoro desetiprocentním rozdílem (54,86 ku 45,14).

Vyplynulo to z exkluzivního průzkumu veřejného mínění, který pro Aktuálně.cz zpracovali odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci. Od pondělí do čtvrtka minulého týdne v něm odpovídalo celkem 1050 obyvatel Prahy, Brna a Bruntálu.

Pokud se sečtou hlasy mužů a žen, má mírný náskok Václav Klaus, celkově by ho volilo 51,24 procenta lidí, Jana Švejnara 48,76 procenta.

Ve srovnání s minulým týdnem klesla Klausova podpora o více než dvě procenta (před týdnem by ho volilo 53,43 procent), Janu Švejnarovi o více než dvě procenta vzrostla (při posledním měření si ho vybralo 46,57 procenta).

Čtěte více o celkových výsledcích: Švejnar vzal Klausovi další příznivce

Z regionálního pohledu je největší rozdíl v přízni mužů a žen pro oba prezidentské kandidáty v Bruntále. Klaus tam Švejnara u žen poráží rozdílem patnácti procent, muži preferují Švejnara rozdílem deseti procent.

V Praze je rozdíl o poznání menší. Klaus tu mezi ženami vítězí se ziskem rovných 52 procent hlasů, Švejnar si získal přízeň 53 procent Pražanů.

Švejnar, nebo Klaus? Hlasujte, čí kampaň je lepší

Brno je jediným místem, kde u obou pohlaví zvítězil stejný kandidát. Klause podporuje 55 procent Brňanek a 51 procent Brňanů.

Brno je městem, kde má Klaus největší podporu i celkově - 53 procent. V Bruntále ho podporuje 51 procent lidí. V Praze vítězí těsně Švejnar s náskokem jednoho procenta.

Na Aktuálně.cz vám přineseme i další zjištění z exkluzivního průzkumu: Zda lidem vadí, pokud bude nový prezident zvolen díky hlasům komunistických zákonodárců.

autor: Pavel Tomášek | 28. 1. 2008 11:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama