Oslo/Praha - Norsko drží nový světový rekord. V čem? V počtu žen sedících ve správních radách.
Minulý měsíc totiž začal platit zákon, podle kterého musí podíl žen tvořit ve vrcholných orgánech společností 40% menšinu. Firmy, které kvótu nesplní, můžou počítat se zrušením.
"Lidé museli vyhodit ze správních rad členy, s nimiž pracovali i dvacet, třicet let a vyměnit je za někoho neznámého," stěžoval si britskému listu The Guardian spolumajitel jedné z norských bank Rolf Dammann.
Jeho společnosti se spolu s dalšími jedenácti ocitla na černé vládní listině - do konce února stihla obsadit ženami jen dvě místa.
Využijte i druhou polovinu talentu
Nová pravidla jsou vyvrcholením dvouletých příprav norské vlády. Ta věří, že kvóty podpoří nejen rovnoprávnost, ale také byznys samotný.
"Začnete-li využívat polovinu talentu, který jste předtím ignorovali, vydělají na tom všichni," obhajoval zákon Kjell Erik Øie, náměstek norského ministra pro rovnoprávnost a otázky dětí.
Oporou pro jeho slova je i nedávný výzkum mezinárodní investiční společnosti Goldman Sachs. Rovnoprávnost na vrcholných pozicích hraje podle analytiků "klíčovou roli v boji se dvěma problémy: se stárnutím populace a penzijní stabilitou".
EU: ženy uvězněny pod skleněným stropem
Norské statistiky jsou definitivně nejvyšší v Evropě. Například v britských představenstvech sedí 14,5% členů ženského pohlaví. Ve Španělsku pouhá 4%, v Itálii dokonce 2%.
"Pracuji v mužském světě, nepřicházím v kontakt s tolika ženami," argumentoval bankéř Dammann při kritice změn. I když dalších více než 600 norských společností splnit kvóty zvládlo, má svým způsobem pravdu.
Catalyst - newyorský thinktank - zkoumal, co brání ženám při práci ve vrcholném byznysu. Je to nedostatek zkušeností, vyčlenění z neformálních vztahů mezi manažery či přežívající a stereotypní názory na ženské schopnosti.
To pak vede ke stavu, který u příležitosti Mezinárodního dne žen kritizovala i Evropská unie. Zastoupení žen v ekonomické oblasti považuje za velmi nízké. Guvernéry centrálních bank ve všech 27 členských státech EU jsou muži. Představenstva tvoří z 90% také muži. Toto číslo se nadto v posledních letech prakticky nezměnilo.
Ženy u moci jsou stále uvězněny pod "skleněným stropem", varuje EU.