Norsko jako první země na světě vypíná tento týden FM rádio

Zuzana Abou Ltaif
10. 1. 2017 11:14
Norsko se ve středu stane první zemí na světě, která plně přejde na digitální vysílání rádiových stanic. Dvěma třetinám Norů se to sice podle průzkumu nelíbí, ale už dávno jsou téměř všichni na změnu připraveni.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Oslo (od naší spolupracovnice)Norsko vkročilo do technologické historie.

Ve středu 11. ledna v 11 hodin a 11 minut začne vypínat svoji analogovou síť rozhlasových velmi krátkých vln (FM). Už dávno ji totiž nahradila digitální technologií DAB. Norsko se tak stane první zemí na světě, která plně přejde na digitální vysílání, a i když se to podle průzkumu listu Dagbladet nelíbí dvěma třetinám populace, téměř všichni už jsou připraveni.

Norové zrušení FM frekvencí příliš neřeší ani mezi sebou, ani v médiích. Drtivá většina už se dávno vybavila novými přijímači. „První DAB rádio jsem si pořídil v roce 2012 a jsem spokojen, hlavně kvůli širší nabídce stanic,“ říká bývalý učitel Narve v Oslu.

Řidiči, senioři a rybáři

Digitální rozhlas je v Norsku k dispozici již od roku 1995 a je dostupný pro 99,5 procenta populace. Sedm z deseti Norů je již nyní vybaveno digitálním rádiem. FM rádio bylo v této pětimilionové zemi zavedeno v padesátých letech a dnes ho pořád často využívají řidiči, senioři a rybáři, zejména kvůli varování před nepříznivým počasím.

Norové teď ve větší míře řeší jen to, co například Elisabet, sociální pracovnice z Osla: zda bude digitální rádio fungovat spolehlivě i v autě. Právě různé testy a žebříčky adaptérů z FM na DAB pro autorádia, jejichž ceny se pohybují v řádech několika tisíc českých korun, jsou v této souvislosti hlavním tématem norských médií. Jednotlivé kraje budou FM vysílání vypínat postupně až do 13. prosince 2017.

Už nemáme 

Největší norské online obchody s elektronikou Elkjøp i Expert, obdoba českého Datartu nebo Electroworldu, už samostatná analogová rádia neprodávají a je možné je koupit pouze v kombinaci s novější digitální technologií.

DAB se od FM liší nejen technicky, ale z komerčního hlediska především tím, že se do stejného prostoru vejde více rozhlasových stanic.

V Česku si DAB stanice Českého rozhlasu může chytnout zatím jen zhruba polovina populace. Podle zákona se má v Česku digitální verze vysílání rozšířit do roku 2025, ale komerční stanice pevně usazené v FM frekvencích nemají zájem na rozšiřování prostoru pro konkurenci.

Rozmanitější obsah a lepší zvuk

V Norsku je v současné době analogově přenášeno pouhých pět celostátních stanic oproti 22 vysílaným přes DAB. Norské ministerstvo kultury v tiskovém prohlášení uvedlo: „Posluchači budou mít přístup k rozmanitějšímu rozhlasovému obsahu, získají lepší zvuk a nové funkce. Digitalizace má také zlepšit systém nouzové reakce, podpořit hospodářskou soutěž a poskytnout nové příležitosti pro inovaci a rozvoj.“

DAB technologie také umožní, dokonce i v odlehlých místech daleko na sever od polárního kruhu, poslouchat stanice například z Osla. Podle vlády jsou navíc náklady na digitální vysílání až osmkrát nižší než na vysílání FM. „Síť FM je zastaralá a její části by potřebovaly obrovské investice k zajištění nepřetržitého provozu. Je tak lepší investovat do nových technologií, které přinášejí mnohem více příležitostí,“ říká Ole Jørgen Torvmark, ředitel Digitalradio Norge, společnosti, která se podílí na digitalizaci norského rozhlasu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy