Nobelovku nedostali. Pamatuje na ně alternativní cena

ČTK ČTK
7. 12. 2012 23:34
Oceněna byla například afghánská ochránkyně lidských práv Sima Samarová
Stockholm
Stockholm | Foto: Tereza Holanová

Stockholm - Ve Stockholmu byly v pátek slavnostně předány takzvané alternativní Nobelovy ceny.

Ve švédském parlamentu je převzali afghánská ochránkyně lidských a ženských práv Sima Samarová, americký propagátor nenásilných převratů Gene Sharp a zástupci britské kampaně proti obchodu se zbraněmi Campaign Against Arms Trade (CAAT).

Afghánská lékařka a bývalá ministryně pro ženské otázky ocenění dostala za svou "odvahu a odhodlanost v jednom z nejméně stabilních regionů světa", zdůvodnila ocenění 55leté Samarové nadace Right Livelihood, která tyto ceny uděluje.

Samarová mimo jiné v roce 1989 založila humanitární organizaci Šuháda, která v Afghánistánu provozuje nemocnice i školy.

Čestná cena pro praotce tureckého ekologického hnutí

Čtyřiaosmdesátiletý politolog Sharp, zakladatel Ústavu Alberta Einsteina pro studium nenásilné akce, byl odměněn za "rozvoj a šíření principů a strategií nenásilného odporu a za aktivní podporu jejich prosazení při konfliktech po celém světě".

Kampaň CAAT, založená v roce 1974, byla oceněna za "inovativní a efektivní odpor proti globálnímu obchodu se zbraněmi".

Každý z oceněných získal částku 50 tisíc eur (1,3 milionu korun). Nedotovanou čestnou cenu obdržel turecký ochránce životního prostředí Hayrettin Karaca. Devadesátiletý "praotec tureckého ekologického hnutí" se však ceremonie nemohl osobně zúčastnit. Oceněn byl za své celoživotní úsilí k ochraně přírody.

Přehled laureátů Nobelovy ceny za literaturu za posledních 20 let:

Alternativní Nobelovu cenu v roce 1980 založil švédsko-německý filantrop Jakob von Uexküll. Oceňováni mají být lidé a organizace, které reagují na naléhavé problémy dneška, ale oficiální Nobelova cena na ně nepamatuje.

Peníze provázející ocenění má každý z laureátů investovat do činnosti, za kterou byl odměněn. Ceny se udělují v oblasti ochrany životního prostředí, mírového řešení konfliktů či za aktivitu v oblasti lidských práv a sociální spravedlnosti.

Skutečné Nobelovy ceny budou letošním laureátům slavnostně předány v pondělí ve Stockholmu a v Oslu.

 

Právě se děje

Další zprávy