Stockholm - Svět zná jména nositelů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství za rok 2014.
Prestižní ocenění letos získali manželé May-Britt a Edvard Moserovi z Univerzity v Oslo a Američan John O'Keefe, který působí na University College v Londýně.
Trojice neurologů si vysloužila Nobelovu cenu za objev buněk, které mozku pomáhají v prostorové orientaci.
Záhada, jež vědu trápila po celá staletí
"Jejich objevy vyřešily problém, nad nímž si lámali filozofové a vědci hlavu po celá staletí. Jak mozek vytváří mapu prostoru, který nás obklopuje, a jak se dokážeme orientovat v takovém složitém prostředí," uvedl institut.
První část "lidské navigačního systému" objevil profesor O´Keefe už v roce 1971. Prokázal, že se určitá sada nervových buněk krysy aktivovala, pokud byla krysa v jedné části místnosti, zatímco v dalších částech místnosti se aktivovaly "místopisné" buňky v jiných oblastech.
Ukázalo se tedy, že si mozek uvnitř hipokampu vytváří jakousi buněčnou mapu.
Manželé Moserovi v roce 2005 objevili jinou část mozkového navigačního systému, která mozku pomáhá určovat směr a vzdálenost.
Cenu předal tajemník Nobelova výboru Göran Hansson.
Laureáta ceny v oboru fyziologie a lékařství vybírá stockholmský Karolinský institut a kromě prestižní medaile a diplomu získal výherce i osm milionů švédských korun (více než 24 milionů Kč).
Loni bodovali tři Američané
Loni si Nobelovku za medicínu odnesli Randy Schekman, James E. Rothman a Thomas Südhof ze Spojených států.
Cenu jim vynesl výzkum v buněčné biologii, konkrétně studie přenosu hormonů, enzymů a dalších klíčových látek v buňkách i mezi buňkami.
Od roku 1901, kdy bylo toto ocenění poprvé uděleno, bylo oceněno 204 lidí, přičemž ve 193 případech šlo o muže.
Nobelův týden
Vyhlášením Nobelovy ceny za lékařství začal týden, během nějž bude rovněž ohlášena v úterý cena za fyziku, ve středu cena za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír.
Příští pondělí se pak svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.