Nizozemsko schválilo asociační dohodu s Ukrajinou, jako poslední z Evropské unie

ČTK ČTK
30. 5. 2017 19:38
Nizozemsko jako poslední země Evropské unie schválilo asociační dohodu s Ukrajinou. Dosud se snažilo ji blokovat, protože ji občané v referendu odmítli. V únoru ji ale podpořila dolní komora parlamentu, v úterý ji schválil i nizozemský senát. Ukrajinský prezident Petro Porošenko krok uvítal. Nizozemsko však žádalo záruky, že dohoda nebude formálním krokem ke členství v EU.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters

Amsterodam/Kyjev/Moskva - Nizozemský senát v úterý schválil asociační dohodu Evropské unie s Ukrajinou; dolní komora parlamentu s ní vyslovila souhlas už v únoru. Nizozemsko dosud ratifikační proces jako jediný unijní člen v podstatě blokovalo. Nizozemci totiž dohodu odmítli v loňském nezávazném referendu, vláda ale následně získala od EU požadované záruky, díky kterým mohla ratifikace pokračovat.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nizozemský krok uvítal. Ve svém vyjádření poděkoval za podporu nizozemskému premiérovi Marku Rutteovi, nizozemské vládě a parlamentu a občanům Nizozemska.

"Ukrajina se postupně integruje do evropské politiky v mnoha oblastech. Schválení asociační dohody a bezvízový režim, který vstupuje v platnost za deset dní, jsou klíčovými kroky na naší cestě k připojení k Evropě," řekl prezident.

Podle Porošenka ratifikace asociační dohody byla mnohem komplikovanější a trvala déle, než Kyjev doufal. Rusko pak označil jako hlavní překážku v procesu schvalování. Kreml podle něj využíval peníze, propagandu, lži i antievropské populistické síly uvnitř EU, aby ratifikaci zabránil.

Schválení asociační dohody ocenila i ukrajinská ministryně pro evropskou a euroatlantickou integraci Ivanna Klympušová Cycnadzeová. "Vítáme moudré a prozíravé rozhodnutí nizozemského senátu. Konečná ratifikace dohod je důležitým vítězstvím pokroku nad populismem," napsala na twitteru.

Nizozemsko žádalo záruky, že ratifikace nebude formální krok na cestě k členství Ukrajiny v EU a že unii nezavazuje k vojenské pomoci Kyjevu. Smyslem dohody je posílit politický dialog a vzájemný obchod.

V referendu, jež se konalo loni v dubnu na popud euroskeptických kruhů, se proti asociační dohodě vyjádřilo 61 procent z hlasujících Nizozemců. Účast ale jenom těsně přesáhla práh potřebný k uznání platnosti hlasování.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová schválení dohody označila za "omotání si kolem prstu" Nizozemců, kteří se vyjádřili proti dohodě. "Udělali to jejich vlastní političtí vůdci, kteří opět využili otevřenou rusofobní propagandu, což mimochodem jen potvrzuje antiruskou povahu asociační dohody Ukrajiny s EU, ačkoli nás ujišťují o opaku," řekla.

Text asociační dohody výslovně zaručuje, že dokument "není odrazovým můstkem pro přijetí do EU, a to ani v budoucnu, neposkytuje přístup na pracovní trh a neznamená spolupráci obrannou ani finanční".

 

Právě se děje

Další zprávy