Nizozemsko: Jednání o škrtech ztroskotala. Padne vláda?

ČTK ČTK
21. 4. 2012 18:38
Nizozemsko nezvládne snížit schodek rozpočtu na 3 procenta, Wilders už opustil jednání

Haag - Nizozemsko se možná přiblížilo k předčasným volbám. Vládní koalici se po několika týdnech nepodařilo dohodnout se v parlamentu se svým spojencem, Stranou pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, na snížení schodku státního rozpočtu.

Kolaps jednání, který v sobotu potvrdil nizozemský premiér Mark Rutte, by mohl znamenat konec vlády středopravé koalice a vést k předčasným volbám, napsala agentura AP.

Jednání o schodku začala 5. března poté, co nizozemská ekonomika upadla do recese. Odhady hovořily o letošním schodku státního rozpočtu ve výši asi 4,6 procent hrubého domácího produktu, což je o 1,6 procentního bodu více, než umožňují unijní pravidla. Jejich naplnění přitom nizozemští politici žádali od silně zadluženého Řecka.

Premiér Mark Rutte podle agentury Reuters stále hledá cestu, jak rozpočtové škrty schválit a zajistit tak Nizozemsku podporu finančních trhů.

Rozhovory měly původně trvat tři týdny a cílem bylo dosáhnout dohody o škrtech ve výši 16 miliard eur, tedy asi 400 miliard korun.

Předčasné volby chce Wilders co nejdříve

Podle veřejnoprávní organizace NOS šéf nizozemské parlamentní krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders v sobotu po poledni označil vládní návrh za nepřijatelný a od rozhovorů odešel. Jeho strana nebyla členem vládní koalice, v důležitých hlasováních ale stála na její straně a zajišťovala tak přežití menšinového kabinetu.

"Doufal jsem, že dokážeme něco vyjednat, ale tento balíček je nepřijatelný pro naši stranu i pro naši zemi," řekl šéf Strany pro svobodu. "Je načase jít za nizozemskými voliči," dodal s tím, že předčasné volby by se měly konat co nejdříve.

Rutte podle agentury AP řekl, že vláda se v pondělí sejde na mimořádném zasedání, aby prodiskutovala další kroky. Volby označil za "další logický krok".

S parlamentem prý ale ještě chce pracovat na dohodě o úsporných opatřeních, která by chtěl schválit ještě před předčasnými volbami. V minulosti Rutteho kabinet v hlasováních týkajících se eurozóny podporovala levicová opozice.

Nizozemsko je jednou ze čtyř zemí eurozóny, které stále mají špičkový rating AAA. Na finančních trzích ale panují obavy z dalšího vývoje nizozemské ekonomiky, protože se menšinové vládě nedařilo prosadit rozpočtové škrty, které by přispěly ke snížení deficitu státního rozpočtu. Ten v roce 2011 činil 28 miliard eur.

Agentura Fitch už varovala, že by mohla Nizozemsku kvůli jeho dluhům rating snížit.

 

Právě se děje

Další zprávy