reklama
 
 

Nizozemská vláda se rozpadla kvůli misi v Afghánistánu

20. 2. 2010 7:20
Dnes vláda podá demisi do rukou královny

Haag - Nizozemská koaliční vláda se dnes rozpadla kvůli sporům o prodloužení nizozemské vojenské mise v Afghánistánu. Na tiskové konferenci v Haagu to oznámil premiér Jan Peter Balkenende s tím, že demisi ministrů jedné koaliční strany později dnes předloží královně.

Vláda nastoupila do úřadu před třemi lety. Podle agentury Reuters zkolabovala po dlouhém jednání, které trvalo od pátku, když se dvě největší strany koalice nedokázaly dohodnout na tom, zda stáhnout nizozemské vojáky z Afghánistánu, jak bylo původně plánováno v letošním roce.

Důvod rozpadu? Nesmiřitelné rozpory v názorech

Balkenendeho strana Křesťanskodemokratická výzva (CDA) chtěla v Afghánistánu ponechat menší kontingent vojáků ještě rok po letošním srpnu. Proti tomu se ostře postavil místopředseda vlády a šéf Strany práce (PvdA) Wouter Bos, který prosazoval, aby afghánská mise skončila nejpozději do konce letošního, jak strana slíbila voličům.

Balkenende oznámil, že druhá největší strana vládní koalice (PvdA) opouští vládu kvůli nesmiřitelným rozdílům v názorech na to, zda prodloužit nizozemskou vojenskou misi v Afghánistánu. Po šestnáctihodinovém zasedání kabinetu, když Belkenende přišel mezi novináře, řekl jim pouze, že se vláda rozpadla. Co se bude dít dále, ale neřekl a o možnosti předčasných voleb se nezmínil.

Nizozemce asi čekají předčasné volby

Podle agentury AP není jasné, jak chce dosavadní premiér dále postupovat, ale podle analytiků jsou předčasné volby zřejmě nevyhnutelné. Vláda měla čtyřletý mandát a v pondělí by byla v úřadu přesně tři roky.

Nizozemští vojáci jsou v Afghánistánu od srpna 2006. Je jich tam 1950 a 21 už jich bylo v Afghánistánu zabito. Jejich stahování mělo začít v srpnu a dokončeno mělo být koncem roku. Vláda o tom rozhodla v roce 2007.

NATO ale nizozemskou vládu letos požádalo, aby nizozemští vojáci v Afghánistánu zůstali až do srpna 2011.

autor: ČTK | 20. 2. 2010 7:20

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama