Abuja - Nigerijská vláda uvedla, že povstalci z Hnutí za osvobození delty Nigeru (MEND) propustili všech 12 zahraničních rukojmí, většinou zaměstnanců ropných společností, které zadrželi v této těžařské oblasti.
Hnutí MEND nedávno vyhlásilo měsíční příměří a dalo tím novému nigerijskému prezidentovi Umaruovi Yar'Aduovi čas na konzultace o možnostech, jak na jihu země obnovit klid.
Ropa jen pro bohaté
Propuštění tří Britů, pěti Američanů, dvou Indů, Filipínce a Jihoafričana mnozí odborníci považují za krok k uklidnění situace v této oblasti.
Delta Nigeru produkuje multimiliardové zisky z ropy, která tvoří 90 procent celkového nigerijského exportu. Jenže místní obyvatelé si stěžují, že jim těžba klíčové energetické suroviny vůbec nezlepšila životní podmínky.
Propuštěné, kteří byli uneseni během posledních dvou měsíců, převzal z rukou rebelů guvernér státu Bayelsa, Timipre Sylva. Podle něj v tomto nigerijském státě teď není ani jeden rukojmí.
Peklo první tři dny
Rebelové rukojmí propustili z "humanitárních" důvodů, přesto upozorňují, že jejich požadavky, jako jsou kompenzace vesničanům za znečištěnou krajinu v důsledku těžby nebo demilitarizace celé oblasti, stále trvají.
Jihoafrický rukojmí Duplooy Smit uvedl pro agenturu Reuters, že nejhorší byly první tři dny po únosu: "Všichni byli zkouření, neustále pili místní pálenku a nosili samopaly, takže jste nikdy nevěděli, co mohou udělat."
I když rebelové vyzdvihovali "humanitární důvody" propuštění, podle zpravodaje BBC Alexe Lasta vláda a ropné společnosti zřejmě rebelům také zaplatily výkupné.
Omezení těžby
Dalších několik desítek cizinců zůstává v zajetí v jiných částech země, ale ne všichni z únosců patří k hnutí MEND. Jde spíše o malé ozbrojené skupiny, které požadují výkupné.
V deltě Nigeru se denně těžilo asi 2,5 milionu barelů ropy. Kvůli vystupňovaným bojům musela být produkce v minulých 18 měsících až o třetinu snížena.
Za totéž období povstalci a zločinecké gangy unesli na 200 cizinců. Nigérie je největším africkým producentem ropy a jejím významným vývozcem do USA.