Čtveřice zahraničních pracovníků ropné společnosti Shell, kterou od 11. ledna zadržovali na lodi nedaleko nigerijského pobřeží neznámí ozbrojenci, byla propuštěna. "Byli propuštěni a jsou živí a zdraví," prohlásil mluvčí nigerijského státu Bayelsa.
Militantní skupina, která se k únosu zahraničních pracovníků přihlásila, považuje jejich propuštění za projev dobré vůle a očekává od tamní vlády vstřícné kroky.
Během šesti týdnů nepokojů se ozbrojencům podařilo přerušit dodávky ropy a zbrzdit práce na deseti nigerijských ropných vrtech. Místní radikálové usilují o vyhnání zahraničních firem z delty Nigeru a o to, aby jim federální vláda prezidenta Oluseguna Obasanja poskytla větší podíl na ropných ziscích.
Dosud neznámá organizace Hnutí za osvobození delty Nigeru zaslala před nedávnem agentuře Reuters e-mail, v němž tvrdí, že její řady čítají 5000 aktivních bojovníků.
"Požadujeme kontrolu nad našimi zdroji, abychom zlepšili životy našeho národa," stojí v textu. Skupina rovněž varuje, že připravuje další útok, který "vrátí Nigérii o 15 let zpátky a způsobí nevyčíslitelné ztráty". "Zavázali jsme se ničit schopnost Nigérie vyvážet ropu," píše se ve varování.
Série tamních útoků v posledních týdnech snížila nigerijský denní export ropy ve výši 2,4 milionu barelů o téměř deset procent a vyžádala si přinejmenším 20 lidských životů.
Nigérie je největším ropným producentem v Africe, navzdory bohatým zásobám této suroviny v jižní části země ale většina Nigerijců stále žije v bídě.