Ničivá sucha do dvaceti let. To je vědecká předpověď

Zahraničí Zahraničí
28. 10. 2010 6:20
Dlouhotrvající sucha mají postihnout i hustě obydlené části světa
Foto: Reuters

Washington - Sucho související s klimatickými změnami předpovídá odborná veřejnost už delší dobu. Studie amerického Národního střediska pro výzkum atmosféry (NCAR) však přišla s konkrétním časovým údajem: Jeho následky pocítí už dnešní generace.

První dopady dosud nevídaného sucha by se měly podle hlavního autora studie Aigua Daie projevit již okolo roku 2030. Na konci století by pak sucha měla dosáhnout historického rekordu.

Nejvíce ohroženými oblastmi jsou jihovýchodní Asie, jižní Evropa, severní Afrika, západ Spojených států a převážná většina Jižní Ameriky.

Nejhorší období sucha za několik posledních desetiletí postihlo západní Afriku v 70. letech 20. století. Vědci, kteří se ho snažili převést do čísel, ho na pomyslném "pravítku" ohodnotili stupněm -3 až -4.

Sucha, která přijdou na konci tohoto století, podle nich dosáhnou stupně -15 až -20. Aiguo Dai uvedl, že střední hodnoty teplot žádné z dekád v dějinách nedosáhly tak vysokého stupně.

Studie vychází z předpokladu, že nadále poroste koncentrace skleníkových plynů v atmosféře.

Foto: Reuters

Server Science Daily zároveň upozornil: oblasti ve vysokých zeměpisných šířkách by sucho zasáhnout nemělo. Srážek by zejména v Rusku, Kanadě či na Aljašce mělo naopak přibývat.

Jak zmiňuje Deník Referendum, studie varující před blížícím se suchem publikovaly také Britský meteorologický ústav, Americký úřad pro oceány a atmosféru i vědecky recenzované časopisy (například Science).

Americké Národní středisko pro výzkum atmosféry financuje zejména Národní vědecká nadace, podporu mu poskytují také vládní agentury USA a zčásti soukromý sektor.

 

Právě se děje

před 11 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy