Washington - Sucho související s klimatickými změnami předpovídá odborná veřejnost už delší dobu. Studie amerického Národního střediska pro výzkum atmosféry (NCAR) však přišla s konkrétním časovým údajem: Jeho následky pocítí už dnešní generace.
První dopady dosud nevídaného sucha by se měly podle hlavního autora studie Aigua Daie projevit již okolo roku 2030. Na konci století by pak sucha měla dosáhnout historického rekordu.
Nejvíce ohroženými oblastmi jsou jihovýchodní Asie, jižní Evropa, severní Afrika, západ Spojených států a převážná většina Jižní Ameriky.
Nejhorší období sucha za několik posledních desetiletí postihlo západní Afriku v 70. letech 20. století. Vědci, kteří se ho snažili převést do čísel, ho na pomyslném "pravítku" ohodnotili stupněm -3 až -4.
Sucha, která přijdou na konci tohoto století, podle nich dosáhnou stupně -15 až -20. Aiguo Dai uvedl, že střední hodnoty teplot žádné z dekád v dějinách nedosáhly tak vysokého stupně.
Studie vychází z předpokladu, že nadále poroste koncentrace skleníkových plynů v atmosféře.
Server Science Daily zároveň upozornil: oblasti ve vysokých zeměpisných šířkách by sucho zasáhnout nemělo. Srážek by zejména v Rusku, Kanadě či na Aljašce mělo naopak přibývat.
Jak zmiňuje Deník Referendum, studie varující před blížícím se suchem publikovaly také Britský meteorologický ústav, Americký úřad pro oceány a atmosféru i vědecky recenzované časopisy (například Science).
Americké Národní středisko pro výzkum atmosféry financuje zejména Národní vědecká nadace, podporu mu poskytují také vládní agentury USA a zčásti soukromý sektor.