Nový šéf Evropské rady Michel: Výzvy před EU jsou i příležitostí

ČTK ČTK
2. 7. 2019 22:39
Evropa čelí velkým výzvám, které jsou ale zároveň příležitostmi, řekl dnes večer novinářům belgický premiér Charles Michel. Na základě dnešního rozhodnutí svých kolegů z Evropské rady bude od prosince nejméně do konce května 2022 řídit jejich schůzky, tedy summity EU, místo Poláka Donalda Tuska. Michel je teprve třetím stálým předsedou rady a po Hermanu van Rompuyovi druhým Belgičanem v této funkci.
Foto: Reuters

Tusk sám právě fakt, že jeho nástupce bude z Belgie, dnes před novináři označil za přednost. Složitost belgické politiky je podle něj dobrým předpokladem schopnosti dojednávat kompromisy. Ostatně Michelova dnešní odpověď na to, kdy po květnových volbách očekává nástup nové belgické vlády, byla do značné míry typická pro situaci v zemi: "Myslím, že to dokážeme v rozumném časovém rámci".

"Bude pro mne zásadní, abych úzce spolupracoval s dalšími evropskými institucemi, tedy s Evropskou komisí i europarlamentem," prohlásil Michel. Mezi hlavní problémy pro příští léta podle něj kromě blížícího se britského odchodu z unie patří klimatické změny či například nepříznivý ekonomický vývoj.

Příštích pět let podle něj bude pro budoucnost evropského projektu zásadních a bude důležité "chránit a podporovat" jednotu zemí unie, ale i jejich rozdílnost a také jejich vzájemnou solidaritu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy