Evropský parlament bude volit svého předsedu, favoritem je socialista Sassoli

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 7. 2019 8:00
Po úterním rozhodnutí summitu Evropské unie o nominacích do vrcholných pozic budou ve středu poslanci Evropského parlamentu vybírat svého předsedu. Favoritem volby bude italský socialista David-Maria Sassoli, který by mohl získat podporu tří nejsilnějších frakcí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Evropští lidovci se v úterý netajili spokojeností poté, co unijní prezidenti a premiéři navrhli na pozici šéfky Evropské komise německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou. Jejich volební lídr Manfred Weber poté přislíbil v rámci vyváženosti vrcholných postů podporu socialisty navrženému kandidátovi.

Sassoli by podle mohl přesvědčit i liberály, kteří stejně jako lidovci svého kandidáta nenavrhli a mezi lídry institucí budou mít zastoupení díky budoucímu šéfovi Evropské rady, dosavadnímu belgickému premiérovi Charlesi Michelovi.

O post předsedkyně Evropského parlamentu se bude ucházet i spolupředsedkyně zelených Ska Kellerová, jejíž frakce - čtvrtá nejsilnější v EP - je s personálními návrhy summitu velmi nespokojena. Neočekává se však, že by získala větší podporu než Sassoli.

Pokud žádný z kandidátů nezíská většinu hlasů v prvním kole tajné volby, které začne v 9:00 SELČ, bude volba pokračovat až do případného čtvrtého kola. V něm z dvou postoupivších kandidátů uspěje ten s větším počtem hlasů.

Europoslanci vyberou i 14 místopředsedů, jejichž volba bude následovat po výběru předsedy. Rozhodnou také o početním obsazení a složení stálých parlamentních výborů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy