reklama
 
 

Evropský parlament bude volit svého předsedu, favoritem je socialista Sassoli

Aktualizováno 3. 7. 2019 8:00
Po úterním rozhodnutí summitu Evropské unie o nominacích do vrcholných pozic budou ve středu poslanci Evropského parlamentu vybírat svého předsedu. Favoritem volby bude italský socialista David-Maria Sassoli, který by mohl získat podporu tří nejsilnějších frakcí.

Evropští lidovci se v úterý netajili spokojeností poté, co unijní prezidenti a premiéři navrhli na pozici šéfky Evropské komise německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou. Jejich volební lídr Manfred Weber poté přislíbil v rámci vyváženosti vrcholných postů podporu socialisty navrženému kandidátovi.

Sassoli by podle mohl přesvědčit i liberály, kteří stejně jako lidovci svého kandidáta nenavrhli a mezi lídry institucí budou mít zastoupení díky budoucímu šéfovi Evropské rady, dosavadnímu belgickému premiérovi Charlesi Michelovi.

O post předsedkyně Evropského parlamentu se bude ucházet i spolupředsedkyně zelených Ska Kellerová, jejíž frakce - čtvrtá nejsilnější v EP - je s personálními návrhy summitu velmi nespokojena. Neočekává se však, že by získala větší podporu než Sassoli.

Pokud žádný z kandidátů nezíská většinu hlasů v prvním kole tajné volby, které začne v 9:00 SELČ, bude volba pokračovat až do případného čtvrtého kola. V něm z dvou postoupivších kandidátů uspěje ten s větším počtem hlasů.

Europoslanci vyberou i 14 místopředsedů, jejichž volba bude následovat po výběru předsedy. Rozhodnou také o početním obsazení a složení stálých parlamentních výborů.

autor: ČTK | 3. 7. 2019 0:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama