Evropský parlament bude volit svého předsedu, favoritem je socialista Sassoli

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 7. 2019 8:00
Po úterním rozhodnutí summitu Evropské unie o nominacích do vrcholných pozic budou ve středu poslanci Evropského parlamentu vybírat svého předsedu. Favoritem volby bude italský socialista David-Maria Sassoli, který by mohl získat podporu tří nejsilnějších frakcí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Evropští lidovci se v úterý netajili spokojeností poté, co unijní prezidenti a premiéři navrhli na pozici šéfky Evropské komise německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou. Jejich volební lídr Manfred Weber poté přislíbil v rámci vyváženosti vrcholných postů podporu socialisty navrženému kandidátovi.

Sassoli by podle mohl přesvědčit i liberály, kteří stejně jako lidovci svého kandidáta nenavrhli a mezi lídry institucí budou mít zastoupení díky budoucímu šéfovi Evropské rady, dosavadnímu belgickému premiérovi Charlesi Michelovi.

O post předsedkyně Evropského parlamentu se bude ucházet i spolupředsedkyně zelených Ska Kellerová, jejíž frakce - čtvrtá nejsilnější v EP - je s personálními návrhy summitu velmi nespokojena. Neočekává se však, že by získala větší podporu než Sassoli.

Pokud žádný z kandidátů nezíská většinu hlasů v prvním kole tajné volby, které začne v 9:00 SELČ, bude volba pokračovat až do případného čtvrtého kola. V něm z dvou postoupivších kandidátů uspěje ten s větším počtem hlasů.

Europoslanci vyberou i 14 místopředsedů, jejichž volba bude následovat po výběru předsedy. Rozhodnou také o početním obsazení a složení stálých parlamentních výborů.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy