Evropský parlament bude volit svého předsedu, favoritem je socialista Sassoli

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 7. 2019 8:00
Po úterním rozhodnutí summitu Evropské unie o nominacích do vrcholných pozic budou ve středu poslanci Evropského parlamentu vybírat svého předsedu. Favoritem volby bude italský socialista David-Maria Sassoli, který by mohl získat podporu tří nejsilnějších frakcí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Evropští lidovci se v úterý netajili spokojeností poté, co unijní prezidenti a premiéři navrhli na pozici šéfky Evropské komise německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou. Jejich volební lídr Manfred Weber poté přislíbil v rámci vyváženosti vrcholných postů podporu socialisty navrženému kandidátovi.

Sassoli by podle mohl přesvědčit i liberály, kteří stejně jako lidovci svého kandidáta nenavrhli a mezi lídry institucí budou mít zastoupení díky budoucímu šéfovi Evropské rady, dosavadnímu belgickému premiérovi Charlesi Michelovi.

O post předsedkyně Evropského parlamentu se bude ucházet i spolupředsedkyně zelených Ska Kellerová, jejíž frakce - čtvrtá nejsilnější v EP - je s personálními návrhy summitu velmi nespokojena. Neočekává se však, že by získala větší podporu než Sassoli.

Pokud žádný z kandidátů nezíská většinu hlasů v prvním kole tajné volby, které začne v 9:00 SELČ, bude volba pokračovat až do případného čtvrtého kola. V něm z dvou postoupivších kandidátů uspěje ten s větším počtem hlasů.

Europoslanci vyberou i 14 místopředsedů, jejichž volba bude následovat po výběru předsedy. Rozhodnou také o početním obsazení a složení stálých parlamentních výborů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy