Tripolis - Lodím s běženci mířícími do Evropy brání z Libye vyplouvat nová málo známá skupina. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na tři nejmenované zdroje. Podle nich je činnost organizace hlavním důvodem, proč se k Itálii dostává méně migrantů. Stočlennou ozbrojenou skupinu, jež působí polooficiálně, prý tvoří policisté, vojáci i civilisté.
Reuters se odvolává na tři zdroje obeznámené se situací v Libyi, které si přály zůstat v anonymitě. Dva z nich jsou z města Sabráta, jež je hlavním "nástupištěm" uprchlíků mířících do Evropy na člunech poskytnutých převáděči.
Všechny zdroje uvedly, že na plážích i jinde v Sabrátě operuje v posledních týdnech skupina, která migrantům účinně brání ve vyplouvání. Zdroje ze Sabráty tvrdí, že mimo jiné provozuje vlastní středisko, kde zřejmě zadržuje stovky běženců. Organizace prý čítá několik stovek policistů, vojáků i civilistů. Její činnost ale údajně inicioval bývalý šéf mafie. Z kontextu vyplývá, že členy skupiny jsou Libyjci.
Organizace působí polooficiálně až nelegálně. Agentuře Reuters se s jejími zástupci nepodařilo spojit. Jeden ze zdrojů si myslí, že organizace by chtěla získat uznání a finanční podporu od vlády v Tripolisu. Činitel z tamního ministerstva vnitra ale na žádost o komentář neodpověděl. Bez pomoci od úřadů může skupina své aktivity brzy ukončit, domnívá se další zdroj.
Zdroje se shodly, že působení skupiny je hlavní příčinou výrazného poklesu počtu migrantů, kteří se dostali do Itálie. Agentura na ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex uvedla, že příliv migrantů do Itálie se v červenci snížil o 57 procent ve srovnání s červnem. Pro Itálii jde o nejnižší množství přistěhovalců za jedno měsíční období od roku 2014.
Uprchlíci zachránění minulý týden ve Středozemním moři potvrdili, že vyplouvání ze Sabráty je nyní mnohem složitější, sdělil mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci.
Frontex uvedla, že za červencový pokles počtu migrantů mohou neupřesněné střety v Sabrátě, ale i počasí a zvýšená aktivita libyjské pobřežní stráže. Zdroje Reuters ze Sabráty ale o žádných střetech nevědí.
V destabilizované Libyi zůstávají stovky tisíc běženců. Pokud se i nadále podaří bránit pašerákům ve využívání Sabráty, najdou si zřejmě jako v minulosti jiné cesty, poznamenal Reuters.