New York (od zpravodajky HN) - Pittsburgh, deset hodin ráno. Po čtyřiceti hodinách nepřetržitého drobného sněžení mezi mraky na chvíli vysvitlo slunce.
Výsledek? Zhruba dvacet centimetrů mokrého sněhu, šedesát pluhů a posypových vozidel v ulicích, desítka dopravních nehod způsobených kluzkou silnicí, posunutý začátek výuky ve většině škol.
Město na jihozápadě Pensylvánie z hrozivých předpovědí vyšlo ještě dobře.
Silnější sněhovou bouři ale očekávali na východním pobřeží Spojených států. Předpověď varovala před historickým přívalem sněhu a silným větrem, v této kombinaci meteorology nazývaným blizard.
Meteorologové počítali s bouří, která by se mohla zapsat do historických tabulek, a množství napadeného sněhu odhadovali až na 60 až 90 centimetrů během jednoho dne. Varování platila pro oblasti od New Jersey po Novou Anglii.
Americká Národní meteorologická služba nicméně následně de facto přiznala, že její předpověď byla pro některé oblasti chybná. "Rychle se zhoršující zimní bouře je velmi náročné předvídat, zejména jejich trasu a jak daleko na západ se jejich nejsilnější část dostane," uvedla na svém facebookovém profilu.
Sníh komplikoval dopravu
"Když jsem se byl dnes podívat venku, na silnicích leželo zhruba půl metru sněhu, někde jsem ho měl až po pás," popsal v úterý situaci v okolí Bostonu James Sampson.
V New Yorku se nejhorší scénáře meteorologů sice nenaplnily, přesto sníh od rána komplikoval dopravu. "Mohlo napadnout zhruba třicet centimetrů sněhu a pořád sněží, je to docela zlé. Na ulicích přestala jezdit hromadná doprava, vlastně nejezdí vůbec nic kromě pohotovostních vozidel a pluhů. Je zvláštní vidět New York bez aut," hlásila z největšího amerického města Kariyma Reederová.
Lidé nakupovali do zásoby
Kolaps zažila americká města už v pondělí večer. Lidé se snažili na poslední chvíli předzásobit a dostat domů ještě před úderem bouře.
"Když jsem se v pondělí navečer vracela ze školy, ulice byly úplně ucpané, všichni se snažili dostat co nejrychleji domů, troubili jeden přes druhého, ale zůstávali stát v zácpě. Vypadalo to hrozně," líčila zážitky z cesty domů Liz Danchiková, která studuje na Rhode Island School of Design v Nové Anglii, 70 kilometrů jihozápadně od Bostonu.
"Naštěstí o bouři jsme věděli několik dní dopředu, místní vláda vyhlásila zákaz cestování i zrušení výuky ve školách s předstihem, takže jsme se mohli připravit na to, že dnes budeme muset zůstat doma," chválí přístup státu Massachusetts Sampson. "Vydal jsem se doplnit zásoby v neděli večer, tedy celý den před začátkem bouře. V obchodu nezbývalo skoro žádné maso nebo pečivo a regály byly tak prázdné, že si toho všímaly i malé děti," vypráví Sampson.
"Většina obchodů zavřela dřív než obvykle. Byla jsem ráda, že jsem stihla zaběhnout do supermarketu v přestávce mezi hodinami, abych si mohla koupit pár konzerv s jídlem nebo zápalky, pro všechny případy," uvádí Danchiková.
"Nečekala jsem, že tolik lidí bude mít stejný nápad jako já. V uličkách s potravinami v CVS byla pořádná strkanice mezi prázdnými regály. V poličkách bylo pár posledních konzerv, naštěstí jsem se nemusela s nikým hádat o plechovku kuřecí nudlové polévky," popisuje návštěvu místního supermarketu.
Zrušeno bylo na 7700 letů
Na potenciální historický blizard se připravovala i letiště na východním pobřeží Spojených států, která preventivně zrušila na 7700 letů. Zavřená zůstala většina škol a univerzit od pensylvánské Philadelphie po Portland ve státě Maine.
Kvůli zkomplikované dopravní situaci a nepříznivému počasí zůstala doma i spousta zaměstnanců. Doma mohou zůstat ti, kteří dnes plánovali navštívit federální instituce, knihovny, ale třeba i mnohé soukromé ordinace.
Také Reederová, která pracuje v zubní ordinaci, v úterý zůstala doma. "Přeobjednali jsme všechny pacienty a dnes jsme ordinaci nechali zavřenou. Pro nikoho není bezpečné dnes vyjíždět z domu," dodává Newyorčanka.
"Vzal jsem si dnes homeoffice a neplánuji odjet do Bostonu dřív než ve čtvrtek. Myslím si ale, že dnes do práce nejela většina lidí. Kvůli komu by také měli otevírat, když je zakázané vyjíždět z domu. Většina škol zrušila výuku dokonce i na zítra, což se takhle dopředu stává jen ve velmi vzácných případech," přidal se také Sampson.
"Nikdy bych nevěřila, že něco takového zažiju. Na první pohled to nevypadá tak hrozně, na zemi může ležet pětadvacet, možná třicet centimetrů sněhu. Ale ten vítr, ten se vážně nedá vydržet. Zvedá všechen ten lehký sníh ze země a do toho ještě skutečně sněží. Dnes mě ven nikdo nedostane," uzavírá Danchiková.