Trenton - New Jersey je prvním americkým státem, který za posledních více než 40 let rozhodl o zrušení trestu smrti.
Nový zákon dnes podepsal i guvernér Jon Corzine. Už předtím ale bylo jasné, že věc je uzavřena. Stejně jako většina volených politiků v New Jersey totiž Corzine patří k Demokratické straně a platí za odpůrce nejvyššího trestu.
"Ujišťujeme, že jedinci budou zavíráni do vězení bez možnosti propuštění," řekl guvernér o doživotních trestech, které teď oficiálně nahradí popravy.
New Jersey se tak staví na stranu 13 dalších států USA, kde cely smrti chybějí. Možnost popravit vězně má 36 zbývajících, federální vláda a armáda.
Je injekce krutá?
Debatu o zrušení trestu smrti odstartovala v New Jersey studie státní komise z letošního ledna. Popravy jsou podle ní příliš drahé, zločince od trestných činů neodrazují a navíc jsou vysoce rizikové - hrozí, že smrtící injekci dostane nevinný člověk.
V New Jersey nikoho nepopravili už od roku 1963. Trest smrti obnovil osmimiliónový stát v roce 1982. V celách smrti teď sedí osm mužů.
Jedním z nich je i Jesse Timmendequas, který v roce 1994 znásilnil a zavraždil sedmiletou Megan Kankaovou. Z případu se zrodil tzv. "Meganin zákon". Úřady podle něj musejí zveřejňovat adresy sexuálních deviantů.
Od roku 1976 bylo v USA popraveno 1.099 lidí. V posledních letech se ale počet poprav snižuje. Může za to zejména debata nad ústavou: mnozí kritici totiž namítají, že využívání smrtících injekcí jako nejčastější formy popravy je v rozporu s ústavním zákazem "krutého a neobvyklého potrestání".