New Jersey chce zrušit trest smrti. Je příliš drahý

rak
12. 12. 2007 13:10
Jako první stát USA stojí N.J. před zásadní volbou

Trenton (N.J.) - Rodiče Megan Kankaové byli přesvědčeni, že je jejich sedmiletá dcera v bezpečí. Dokud ji nenašli mrtvou.

Případ brutálního znásilnění a vraždy otřásl v roce 1994 nejen státem New Jersey, kde Kankaovi žijí, ale celou Amerikou. Masivní podpisová akce vedla následně ke zlomovému opatření, jež zná veřejnost jako tzv. "Meganin zákon".

Úřadům ukládá, aby zveřejňovaly seznamy sexuálních delikventů i s místem bydliště. Vrahem Kankaové byl totiž soused Jesse Timmendequas.

Jeho jméno je teď spojováno s dalším zásadním milníkem amerického práva. Zákonodárci New Jersey budou totiž s největší pravděpodobností po více než čtyřiceti letech prvními, kdo v USA trest smrti zruší. Timmendequasovi tak svítá naděje, že popravě unikne.

Zvíře si smrt zaslouží

New Jersey patří ve Spojených státech k těm nejliberálěnjším státům. Většina obyvatel je podle průzkumů pro homosexuální a lesbické sňatky. Potraty nejsou problém. Zbraně tam spadají pod jedny z nejpřísnějších kontrol v USA.

Trest smrti ale i tak provází vášnivá debata, mimo jiné také kvůli případu Megan Kankaové.

"Vězni v celách smrti jsou to nejhorší z naší společnosti. Nabídnout jim možnost žít znamená zneuctění obětí," napsali v dopise zákonodárcům její rodiče Richard a Maureen Kankaovi.

"Jestli někdo zasluhuje trest smrti, tak to zvíře, co může za Meganinu smrt," zněl vzkaz místním politikům. Jejich snaha zatím vyšla naprázdno. V pondělí 21 senátorů úspěšně hlasovalo proti 16. Trest smrti chtějí zrušit.

Vrazi strach z trestu smrti nemají

Ve Spojených státech platí, že si každý stát může podobu nejtěžšího trestu určit sám. V roce 1976 o tom rozhodl Nejvyšší soud. Od té doby ale ani jeden z padesáti členů unie takový krok nepřijal.

Popravu zažilo New Jersey naposledy v roce 1963. Teď se čeká, zda nejvyšší trest zruší oficiálně.
Popravu zažilo New Jersey naposledy v roce 1963. Teď se čeká, zda nejvyšší trest zruší oficiálně. | Foto: Aktuálně.cz

Snahy politiků z New Jersey pramení ze studie vydané letos v lednu státní komisí. Překvapivé jsou hlavně dva její závěry: trest smrti je dražší než doživotí a lidé jako Timmendequas z elektrického křesla nebo smrtící injekce stejně strach nemají.

"Trest smrti je barbarský čin a navíc se nedá vrátit," argumentuje senátorka New Jersey Shirley Turnerová z Demokratické strany, jež zákon na zrušení hrdelního trestu tvrdě prosazuje.

Ve čtvrtek by měl podle očekávání bez problémů projít i místní Sněmovnou reprezentantů, kde mají demokraté většinu. Mezi jejich sympatizanty se navíc hlásí církev a společnosti rodin, jejichž členové se stali oběťmi vraždy. Kankaovi k nim nicméně nepatří.

 

Právě se děje

Další zprávy