Zahraniční nevládní organizace upozorňují na rostoucí násilí íránských bezpečnostních sil proti demonstrantům ve městech s většinově kurdským obyvatelstvem. Přestože úřady v Íránu vypnuly internet, na sociálních sítích norské organizace Hengaw se objevily záběry střelby ve městě Sanandadž, upozornil server The Guardian. Agentura AFP poukazuje na pokračující protesty zaměstnanců íránských rafinérií nebo použití slzného plynu a střelbu.
Lidé v Íránu protestují od poloviny září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová. Ta byla zadržena údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle policie utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality. Teherán z podněcování protestů viní Spojené státy a Izrael.
Navzdory masivnímu zatýkání a téměř stovce obětí na životech protesty nepolevují, píše agentura AFP. Nejsilnější jsou v provincii Kurdistán, odkud pocházela i Amíníová, a jejíž metropolí je Sanandadž.
Islámské revoluční gardy v Sanandadži způsobily "masakr", řekla Guardianu žena protestující proti přísnosti vládních pravidel. "Uzavřely město a vraždí jeho obyvatele zbraněmi a bombami jen proto, že žádají svobodu".
Organizace na ochranu lidských práv se sídlem v Norsku Hengaw uvedla, že na letiště ve městě Sanandadž v noci na dnešek přiletěla vojenská letadla a do města míří autobusy se speciálními jednotkami z jiných částí Íránu. Od soboty podle organizace vojáci v kurdských městech zabili nejméně sedm lidí.