Nevídané. Francie bojuje ve třech válkách současně

Martin Novák Martin Novák
7. 4. 2011 22:52
Vojáci se zapojili do konfliktů v Libyi, Pobřeží slonoviny a Afghánistánu
Kromě tří aktuálních konfliktů jsou francouzští vojáci také součástí mise OSN v Libanonu, odkud je tento snímek.
Kromě tří aktuálních konfliktů jsou francouzští vojáci také součástí mise OSN v Libanonu, odkud je tento snímek. | Foto: Reuters

* Na 1600 francouzských vojáků je v Pobřeží slonoviny * Francouzská letadla zachránila Benghází před pohromou * Mise v Afghánistánu se v zemi netěší valné podpoře

Paříž - Francie patří k největším vývozcům zbraní na světě a teď se dostala dopředu i v samotném válčení.

Vojáci s trikolórou na uniformách totiž bojují současně hned ve třech válkách. Francouzské bombardéry útočí na režim Muammara Kaddáfího v Libyi a pozemní síly se zapojily do akce proti samozvanému prezidentovi Pobřeží slonoviny Laurentu Gbagbovi.

Rozsáhlý kontingent pak francouzská armáda nadále udržuje na severovýchodě Afghánistánu.

Takové "rozkročení" francouzských vojenských sil ve světě historie od dob kolonialismu nepamatuje.

"Je to nová situace. Důvody zapojení do těchto tří válek jsou odlišné, ale pokud se dobře pamatuji, tak Francie takovým způsobem na třech různých místech světa ještě neválčila," řekl deníku New York Times francouzský expert na otázky obrany a zbrojení Francois Heisbourg.

Nicolas Sarkozy nastoupil do prezidentského úřadu v roce 2007 s cílem zvýšit prestiž a vliv Francie ve světě.

Dopředu odmítl, že by se francouzští vojáci zapojili do operací v Iráku. V případě Libye byl naopak hlavním iniciátorem vojenského zásahu. Intervence v Pobřeží slonoviny je dána historickým svazkem této frankofonní africké země s Paříží.

Sarkozy s francouzskou ponorkou.
Sarkozy s francouzskou ponorkou. | Foto: Reuters

Sarkozy zdůrazňuje jednu věc: Všechny tři operace, kterých se armáda účastní, mají mandát Rady bezpečnosti OSN.

V Afghánistánu nyní slouží čtyři tisíce francouzských vojáků, na základně mají i šest letounů a helikoptéry. Nejhorším dnem byl pro Francouze 19. srpen 2008, kdy jich při střetu s bojovníky Tálibánu zahynulo deset a Sarkozy se poté na základnu vypravil.

Mezi francouzskou veřejností je ovšem angažmá v Afghánistánu nepopulární. Naopak zásah v Pobřeží slonoviny je považován za přirozený a pochopitelný.

V západoafrické zemi se zapojilo do akce k odstranění prezidenta Gbagba na 1600 francouzských vojáků.

Pod hlavičkou OSN bombardovali pozice Gbagbových vojsk, ale soustřeďují se hlavně na evakuaci Francouzů a dalších cizinců z Abidžanu.

Jestli si Sarkozy svoji "válečnickou" politikou někde získal sympatie, tak je to na východě Libye. Lidé projevují Francouzům vděčnost za to, že zastavili útok Kaddáfího jednotek na území rebelů a zabránili tak zřejmě velkému masakru.

V Benghází a dalších městech visí francouzské vlajky, na mítincích Libyjci mávají nápisy Merci, France a Merci, Sarkozy.

Do sporu se ale Francie dostává stále více s Ruskem. To kritizuje jak zásah v Libyi, tak na Pobřeží slonoviny.

Zda-li válčení pomůže Sarkozymu v předvolební kampani, je ale nejisté. Podle dosavadních průzkumů je jeho šance na vítězství v prezidentských volbách příští rok zatím malá.

 

Právě se děje

Další zprávy