Snížíme manažerské platy, tvrdí francouzští socialisté

Radim Klekner Radim Klekner
6. 4. 2011 10:07
Proti šéfovi MMF Straussi-Kahnovi je nyní Sarkozy bez šance.
Sarkozy to bude mít se znovuzvolením těžké, teď má podporu pětiny Francouzů
Sarkozy to bude mít se znovuzvolením těžké, teď má podporu pětiny Francouzů | Foto: Reuters

Paříž - Francouzští socialisté chtějí využít rekordně nízké obliby prezidenta Nicolase Sarkozyho a po volbách v příštím roce obsadit Elysejský palác.

Pouze na negativních emocích, jež současná hlava státu vzbuzuje ve veřejnosti, ale stavět nemohou. Ve hře je totiž také nová šéfka nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová, která zatím v průzkumech poráží předsedkyni socialistů Martine Aubryovou. 

Tento týden proto nejsilnější strana na francouzské levici představila svůj volební program s cílem popularitu Aubryové radikálně navýšit. Nic nového v něm ovšem nepředložila.

Její představitelé sázejí na osvědčená hesla hovořící o snižování nezaměstnanosti věkově nejnižší skupiny práceschopného obyvatelstva, spravedlivějším rozdělování platů a sociálně citlivější bytové police.

Konkrétně: do roku 2013 chce Socialistická strana (PS) vytvořit pro mladé Francouze sto tisíc nových pracovních příležitostí, navrhnout zákony zaručující, že nejvyšší manažerské platy ve firmách se státní účastí nepřesáhnou dvacetinásobek nejnižší mzdy a zajistit pro nízko- a středněpříjmové skupiny obyvatel přijatelné nájmy.

Spravedlivá společnost

Program, s nimž před veřejnost předstoupila Aubryová, má pro Francouze vcelku srozumitelné motto: "Protinávrh k politice Nicolase Sarkozyho".

Vedle vybudování "spravedlivé společnosti", je jeho pilířem "oživení demokratických institucí" a "návrat Francie na místo, které jí ve světě patří". 

S Martine Aubryovou socialisté volby asi nevyhrají, se šéfem MMF Straussem-Kahnem zato zcela nepochybně
S Martine Aubryovou socialisté volby asi nevyhrají, se šéfem MMF Straussem-Kahnem zato zcela nepochybně | Foto: Reuters

Za Sarkozyho úřadování se totiž nůžky mezi těmi majetnějšími a méně majetnými rozevíraly příliš rychle, státní úřady mluvily do soukromí lidí víc než dříve a země galského kohouta ztratila další část ze svého někdejšího imperiálního lesku.

Velkou část svého programu adresují socialisté mladé generaci ve věku 15-24 let, stižené rekordní nezaměstnaností.

"Pokud se hovoří o problémech, jimž tato země čelí, pak první, který bije do očí, je fakt, že 25 procent mladých Francouzů, kteří jsou nyní nezaměstnaní, se rázem ocitlo pod prahem chudoby," zdůraznila Aubryová na sobotním zasedání mladých socialistů. 

První tajemnice strany delegátům oznámila, že v případě svého volebního vítězství, PS zruší fiskální výhody umožňující majitelům nemovitostí skupovat další a další byty a ty pak draze pronajímat. Zejména v Paříži se nájmy vyšplhaly na úroveň, která začíná být neúnosná pro drtivou většinu obyvatel metropole.

Maximálně půl milionu eur

Dosti revoluční je další návrh socialistů, na základě kterého by plat špičkových manažerů v podnicích, alespoň zčásti vlastněných státem, byl maximálně půl milionu eur ročně.

Francouzští socialisté vyhráli nedávné regionální volby, teď se chystají na klání o Elysejský palác
Francouzští socialisté vyhráli nedávné regionální volby, teď se chystají na klání o Elysejský palác | Foto: Reuters

Průměrný čistý měsíční plat ve Francii nyní činí přibližně dva tisíce eur.

Podnikatelskou sféru si Socialistická strana chce získat příslibem, že deficit státního rozpočtu by neměl napříště činit více než pět miliard eur. Státní dluh se za Sarkozyho vyšplhal k půldruhému bilionu eur, což odpovídá 82 procentům hrubého domácího produktu země.

Právě drastické škrty, s nimiž vládní Svaz pro lidové hnutí (UMP) v posledních dvou letech přišel s cílem redukovat výši dluhu, přispěly notnou měrou k Sarkozyho nízké popularitě. Socialisté ale neříkají, jakými prostředky chtějí neustále narůstající zadlužení země redukovat.

Tvrdí pouze, že státní výdaje budou schopni držet v rozumné míře, pokud hospodářský růst země bude v letech 2013-2017 činit dva a půl procenta HDP.

Jejich program může být přesto přijatelnější než ten, který předložil Sarkozyho UMP.

Pro socialistického kandidáta, o němž se rozhodne na podzimním sjezdu strany, může tak nakonec hlasovat široké voličské spektrum. Od stoupenců Nové protikapitalistické strany, přes tradiční socialistický elektorát, liberální ekology z uskupení Europe Écologie, až po po centristy z Nového středu.

Sarkozy má podle průzkumů v současnosti podporu přibližně pětiny Francouzů. Aubryové by dala hlas čtvrtina respondentů a Le Penové necelá třetina. Pokud ale bude za socialisty usilovat o funkci hlavy státu současný šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn, pak jsou ostatní bez šance. Důvěru v něj má polovina francouzských voličů.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy