Izrael zřejmě bombardoval jaderné zařízení v Sýrii

Martin Novák
18. 9. 2007 17:03
O události ze 6.září vlády záhadně mlčí
Izraelský tank na hranici židovského státu se Sýrií.
Izraelský tank na hranici židovského státu se Sýrií. | Foto: Reuters

Praha - Spekulace a tajemství stále obestírají záhadný průnik izraelských letadel do syrského vzdušného prostoru letošního 6.září.

Izrael nevydal žádné prohlášení. Sýrie protestovala, ale nezveřejnila, zda letadla bombardovala nějaké cíle.

Podle USA chtěli Izraelci zjistit, kde se nacházejí zbraně, určené pro libanonské hnutí Hizballáh.

Později uvedl ve svém článku list Washington Post, že USA a Izrael podezírají Sýrii ze stavby jaderného reaktoru a možné snahy ze získání atomových zbraní ve spolupráci se Severní Koreou.

Konkureční deník New York Times s odvoláním na nejmenované zdroje z USA a Izraele naznačuje, že šlo patrně o utajený útok na neméně utajené jaderní zařízení v Sýrii.

Co přivezla loď?

K průniku letadel nad Sýrii došlo několik dní poté, co do syrského přístavu dorazila severokorejská loď s nákladem. A letouny letěly na místo, kam byl tento náklad převezen.

Izraelské letouny F-16 pronikly 6.září do syrského vzdušného prostoru.
Izraelské letouny F-16 pronikly 6.září do syrského vzdušného prostoru. | Foto: Reuters

Co přesně loď do Sýrie přivezla, není známo.

Izrael se k incidentu stále nevyjadřuje, podle New York Times jsou tam veškeré informace vedeny jako přísně tajné. Poslanec parlamentu za levicovou stranu Merec, který žádal vysvětlení události veřejnosti, byl odmítnut.

Svůj vzdušný prostor údajně Izraelcům k útoku poskytlo Turecko, ale ani jeho vláda nechce událost komentovat.

Čína včera na poslední chvíli odvolala účast na šestistranných rozhovorech o severokorejském jaderném programu a odložila jednání na pozdější termín. Důvodem je údajně právě incident v Sýrii.

Washington oznámil, že bude po severokorejské delegaci žádat informace o tom, zda experti z KLDR pracují v Sýrii. A pokud ano, co tam dělají.

Přesunul "Kim Čong-il" výrobu?

Američané mají podezření, že poté, co severokorejský diktátor Kim Čongi-il souhlasil s demontáží jaderného reaktoru v Jongbjonu, se bude možná snažit přesunout technologii a výzkum do Sýrie.

Severní Korea veškerá obvinění týkající se spolupráce se Sýrií popřela a označila je za "konspiraci těch, kteří si nepřejí lepší vzthamy mezi Pchjongjangem a Washingtonem." Jadernou spolupráci s KLDR popírá i Sýrie.

Před čtyřmi lety americký ministr obrany Donald Rumsfeld obvinil Sýrii, že vyvíjí zakázané chemické zbraně. Nepředložil však žádné důkazy.

Někteří experti pochybují o tom, že by Damašek mohl uvažovat o seriózním jaderném programu. Podle nich si to ekonomicky nemůže dovolit.

KLDR už pomohla Pákistánu

Severokorejský režim v minulosti vypomohl s jaderným programem Pákistánu. Pomohl mu získat jadernou bombu. Tu Pákistán vyzkoušel krátce po Indii v roce 1998.

Pákistánští vědci pak zase pomohli s jaderným výzkumem Íránu.

Severní Korea provedla první pokusný jaderný výbuch pod zemí vloni v říjnu. Letos souhlasila, že se vzdá jaderného programu výměnou za zahraniční ekonomickou pomoc.

Izrael sám vlastní jaderné bomby, i když to oficiálně nepřiznává. Jednu zkušenost s útokem na cizí nukleární zařízení už má: v roce 1981 jeho letouny vybombardovaly reaktor v iráckém Osiraku, a zastavily tak jaderný program Saddáma Husajna.

 

Právě se děje

Další zprávy