Netanjahu narazil. Nepodařilo se mu sestavit vládu, šanci má teď jeho rival

ČTK ČTK
21. 10. 2019 20:31
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí oznámil, že se mu nepodařilo sestavit novou vládní koalici, a mandát na sestavení nového kabinetu tak vrací prezidentovi Reuvenu Rivlinovi. Kancelář hlavy státu mezitím informovala, že šanci na sestavení nové vládní koalice nyní bude mít Netanjahuův rival, lídr centristické strany Modrá a bílá, Benny Ganc.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci o íránském jaderném programu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci o íránském jaderném programu. | Foto: Reuters

Zářijové předčasné volby v Izraeli skončily pro Netanjahuův pravicový Likud i pro centristické uskupení Modrá a bílá vyrovnaným výsledkem. Sestavením vlády byl sice pověřen právě dosluhující premiér Netanjahu, nepodařilo se mu však získat podporu nadpoloviční většiny poslanců.

Netanjahu v projevu uvedl, že bez přestávky usiloval o vytvoření "široké vlády národní jednoty", která by zahrnovala Likud, jeho menší náboženské spojence a Modrou a bílou. Jeho snahy ale prý Ganc zablokoval. "V uplynulých týdnech, jsem udělal vše pro to, aby Benny Ganc přišel k jednacímu stolu… Bohužel to prostě opakovaně odmítl," řekl Netanjahu.

List The Times of Israel upozornil, že Netanjahu mandát vrátil několik dní předtím, než mu měla vypršet lhůta na sestavení nové vlády. Jair Lapid, který byl na kandidátce Modré a bílé druhý, v reakci na premiérovo dnešní oznámení poznamenal, že Netanjahu "opět selhal".

Kancelář prezidenta vzápětí uvedla, že Rivlin bude nyní mít konzultace se zástupci dalších politických stran a má v úmyslu jim oznámit, že sestavením nové vlády pověří Gance.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy