Izraelci se chystají na anexi údolí Jordánu. Bez něj se neubráníme, tvrdí

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 18. 9. 2019 16:00
Izraelské parlamentní volby zřejmě skončí patem. Názory na řešení sporu s Palestinci ale mají dvě hlavní strany téměř totožné.
Izraelská armáda si chce ponechat kontrolu nad údolím Jordánu.
Izraelská armáda si chce ponechat kontrolu nad údolím Jordánu. | Foto: Reuters

Řeka Jordán, která je pevně spjatá s bezpečností Izraele, sehrála ve volbách velkou roli. Premiér Benjamin Netanjahu v kampani sliboval, že když dostane od voličů silný mandát, údolí Jordánu na západním břehu formálně anektuje a učiní z něj součást Izraele. Dosud má toto území ve svých rukou izraelská armáda, ale Palestinci s ním počítají do svého budoucího státu.

Anexe by se týkala území o rozloze 2400 čtverečních kilometrů podél hranice s Jordánskem.
Anexe by se týkala území o rozloze 2400 čtverečních kilometrů podél hranice s Jordánskem. | Foto: Aktuálně.cz

Premiér tím vyvolal nesouhlas evropských zemí i OSN. Anexi označily za ohrožení mírové dohody a kompromisu, založeného na řešení problému formou dvou vedle sebe existujících států. Izraelského a palestinského.

Sami Palestinci ostře protestují. "Ta půda nepatří Netanjahuovi, aby ji někomu dával," řekl agentuře Reuters pětasedmdesátiletý Palestinec Ismáil Hasan z vesnice Zbajdát.

"Dejte mi pravomoc, ať vymezím hranice Izraele. Díky svým zkušenostem a osobnímu vztahu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a dalšími světovými politiky dokážu zajistit bezpečný život v srdci naší vlasti," vyzýval přitom Netanjahu v kampani.

Výsledky úterních voleb jsou velmi těsné. Zatím to vypadá, že strana Likud Benjamina Netanjahua bude mít o jedno křeslo méně než strana Modrá a bílá bývalého náčelníka generálního štábu izraelské armády Bennyho Gance. Velké slovo bude mít s devíti mandáty i krajně pravicová strana Izrael je náš domov bývalého ministra zahraničí Avigdora Liebermana.

Jordán se bude řešit tak jako tak

Politiky čeká složité vyjednávání o složení vlády, která by měla ve 120členném parlamentu většinu. Průběžné výsledky přisuzují Netanjahuovi 31 a Gancovi 32 mandátů.

Ať už ale vznikne jakákoliv vláda, plán na anexi údolí Jordánu bude na stole. Všechny nejsilnější strany se v názoru příliš neliší. Lieberman chce stejně jako Netanjahu anexi. Ganc je o něco opatrnější, ale i on před volbami říkal, že plánuje v této oblasti rozšířit židovské osady.

Anexe by se týkala pásu půdy podél hranice s Jordánskem o rozloze zhruba 2400 kilometrů čtverečních. Žije tam zhruba devět tisíc Židů a přes 65 tisíc Palestinců.

Izraelci zdůvodňují nutnost kontrolovat údolí tím, že jiným způsobem nelze zajistit bezpečnost před možným pozemním útokem nebo ostřelováním raketami.

Z údolí je možné ohrozit například mezinárodní letiště Ben Gurion a důležité objekty pro zásobování Izraele elektřinou a vodou. "Izrael není slabý, ale je zranitelný, protože je malý a úzký. Sedmdesát procent populace a osmdesát procent průmyslové infrastruktury je v úzkém pásu mezi Středozemním mořem a západním břehem Jordánu," říká například bývalý nejvyšší náčelník generálního štábu izraelské armády generálmajor Uzi Dajan.

Ačkoliv má židovský stát mírovou smlouvu s Jordánskem, nechce se spoléhat na to, že Jordánci nikomu nedovolí ohrožování Izraele přes hranici.

Politika appeasementu?

Podobně jako v názoru na nutnost mít hájitelné pozemní hranice se lídři hlavních stran shodují i v postoji vůči Íránu. Vidí v něm nepřítele, který je největším ohrožením židovského státu v případě, že získá jaderné zbraně. Jadernou dohodu z roku 2015 odmítají jako nedostatečnou a Avigdor Lieberman přirovnává snahu evropských zemí zachovat tuto dohodu a jednat s Íránem k politice appeasementu třicátých let vůči Adolfu Hitlerovi.

Svůj vlastní, dlouho odkládaný mírový plán se chystá zveřejnit i americký prezident Trump. Palestinci jsou ale skeptičtí. Trumpa považují za jednoznačně proizraelského poté, co přesunul americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma a uznal izraelskou anexi Golanských výšin.

Východní část Jeruzaléma - včetně Starého města - si Palestinci nárokují jako své hlavní město. Izrael rozdělení města odmítá.

Mapa anektovaného území, kterou představil Netanjahu v Tel Avivu.
Mapa anektovaného území, kterou představil Netanjahu v Tel Avivu. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy