Poslanci bili šéfa televize za to, že pustil do éteru Putina

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
Aktualizováno 20. 3. 2014 15:03
Nervozita na Ukrajině roste. Radikálům se nelíbí postup vlády v Kyjevě, prý nebrání před Ruskem Krym.
Kyjev, ilustrační foto.
Kyjev, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev (od naší spolupracovnice)Ruská anexe Krymu rozděluje čím dál víc i samotnou Ukrajinu. Potyčky spojené s obsazením poloostrova proruskými ozbrojenci už hlásí i ukrajinské hlavní město Kyjev.

Radikálové ukrajinskému vedení vyčítají nečinnost a žádají mnohem razantnější odpor vůči postupu Moskvy.

Vlnu nesouhlasu vyvolal v Kyjevě incident, k němuž došlo v úterý večer. Vyšetřovat ho začala i generální prokuratura v Kyjevě.

Skupina nacionalisticky smýšlejících poslanců ze strany Svoboda fyzicky napadla úřadujícího šéfa státní televize. Za to, že stanice odvysílala úterní projev ruského prezidenta Vladimira Putina o Krymu.

Útočníci televizního ředitele obvinili z proruské propagandy. A násilím ho donutili k demisi.

"Dáváte prostor separatistům, kteří porušují ukrajinskou ústavu, prezidentovi země, která nás okupovala!" křičel v pracovně státního úředníka místopředseda parlamentního výboru pro svobodu projevu a informace Ihor Mirošnyčenko, když s kolegy vtrhl do jeho pracovny v centru ukrajinské metropole.

Obsluha pizzerie Simferopolu sleduje projev ruského prezidenta Vladimira Putina.
Obsluha pizzerie Simferopolu sleduje projev ruského prezidenta Vladimira Putina. | Foto: Reuters

Hrubě mu přitom nadával a pak ho zpohlavkoval. "Sedni a napiš výpověď! Jsi sluha Moskvy … Agitoval jsi za Moskvu! Lhal jsi Ukrajincům! Za naše peníze!" spílal poslanec úředníkovi.

Další přítomní pak do Oleksandra Pantelejmonova, který dočasně vykonává funkci šéfa státního kanálu, strkali a bili ho.

Do útoku se zapojili tři poslanci, včetně známého národního umělce Bohdana Beňuka. Ve čtvrtek všichni odmítli složit poslanecký mandát.

Záznam incidentu se objevil na internetu, jeden z aktivistů Svobody totiž všechno natáčel. Zveřejnil ho na stránce, která vznikla v době revolučních protestů a nabízela takzvané necenzurované zprávy.

Svůj příspěvek sice později odstranil, mezitím jej však převzaly mnohé zpravodajské weby. A hned na něj reagovali politici i uživatelé.

Oslavy připojení k Rusku v Simferopolu.
Oslavy připojení k Rusku v Simferopolu. | Foto: Reuters

"V demokratické společnosti je nepřípustné, aby poslanci násilně uskutečňovali personální změny," upozornil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. "To nejsou naše způsoby. Země, která směřuje do Evropské unie, bude vyznávat zásady a hodnoty evropského společenství," uvedl v prohlášení.

Zdůraznil, že práci vedení státní televizní společnosti musí zhodnotit vláda, a to v souladu se zákonem.

Politici přiznávají, že veřejnoprávní televize přinášela v době protestů jednostranné a cenzurované zpravodajství. "Demise si však nelze vynucovat bitím. Je to diskreditace myšlenek Majdanu," řekla k incidentu poslankyně Iryna Heraščenková ze strany UDAR, jejíž vůdce Vitalij Kličko byl jednou z nejviditelnějších figur demonstrací na náměstí Nezávislosti.

Ukrajinští vojáci opouštějí základnu na Krymu.
Ukrajinští vojáci opouštějí základnu na Krymu. | Foto: Reuters

"Poslanci ze Svobody 'lustrovali' úřadujícího šéfa televize přímo v jeho pracovně," napsala rozhlasová stanice Radio Svoboda.

Sám Mirošnyčenko obvinění z použití násilí odmítá. "Pouze jsem mu řekl, co si o něm myslím," tvrdil novinářům. Zdůraznil přitom, že zástupci "starých struktur" odmítají dobrovolně odstoupit.

"Není to zcela korektní způsob… Ukrajina však žije v podmínkách války a okupace. Je vlastizradou poskytovat informační prostor nepříteli," uvedl na tiskové konferenci.

Zároveň popřel zprávy, podle nichž měl být ředitel odvlečen a mučen. "Pouze jsme se ho ptali, kdo ho nutil vysílat hanebné zpravodajství … Když jsme mu pohrozili, že ho dovedeme k lidem na Majdan, všechno řekl … Pak jsme ho pustili. Mohl odjet domů," vysvětlil Ihor Mirošnyčenko.

Ministr vnitra Arsen Avakov označil chování poslanců za "neadekvátní".

Incident odsoudil i šéf strany Oleh Ťahnybok a také americká ambasáda v Kyjevě. "Jednání představitelů Svobody připomíná banditskou taktiku, kterou praktikoval režim bývalého prezidenta Viktora Janukovyče," uvedli Američané v prohlášení.

Zástupci radikálů mezitím volají po rozhodné reakci na ruské obsazení Krymu.

Server gazeta.ua napsal, že v centru Kyjeva v noci na středu znovu vzplály pneumatiky, jako tomu bylo v době protestů v minulých měsících.

"Situace kolem Krymu ukázala, že vedení neumí dělat nic než si rozdělovat funkce. Zapálili jsme pneumatiky, aby si vzpomněli, že jsme tady. Sesadili jsme jejich předchůdce a s nimi můžeme udělat totéž," citoval server aktivistu domobrany Volodymyra Dmytrijeva.

Rozhodnější kroky od nového vedení země žádají také příslušníci radikální skupiny Pravý sektor. Podle nich by měla vláda vyhlásit na Krymu výjimečný stav a zahájit evakuaci ukrajinských civilistů a vojáků.

Aktivisté Pravého sektoru jsou zastánci tvrdého postupu při prosazování změn.

Ukrajinští vojáci na Krymu během modlitby.
Ukrajinští vojáci na Krymu během modlitby. | Foto: Reuters

Útok na ředitele státní televize není na Ukrajině ojedinělý. Ozbrojený aktivista domobrany nedávno zpohlavkoval prokurátora na západě Ukrajiny.

Tvrdil, že se tak snažil zabránit lynčování, které údajně hrozilo kvůli laxnímu přístupu místní zkorumpované justice k řešení kriminálních případů.

Podobné incidenty jsou vodou na mlýn protiukrajinské propagandě, která tvrdí, že na Ukrajině vládnou fašisté a extremisté. "Mirošnyčenko, jsi pro ukrajinskou společnost nepřítel číslo dvě. První je Putin. Těžko si vymyslet horší provokaci," komentoval chování poslanců v Kyjevě jeden ze čtenářů serveru Ukrajinska pravda.

 

Právě se děje

Další zprávy