Už po třiadvacáté. Nepálský Šerpa zlomil rekord ve výstupech na Mount Everest

ČTK ČTK
15. 5. 2019 12:56
Devětačtyřicetiletý nepálský Šerpa Kami Rita ve středu překonal svůj vlastní rekord v počtu výstupů na nejvyšší horu světa, když na vrcholu Mount Everestu stanul již po třiadvacáté. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nepálské úřady.
Mount Everest (ilustrační foto).
Mount Everest (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Kami Rita, který pochází z vesnice ležící pod Mount Everestem, dospěl na vrchol hory v 7:50 místního času (4:05 SELČ) společně s dalším Šerpou. Horu zdolali tradiční cestou vedoucí po jihovýchodním hřebeni, kterou postupovali při historicky prvním zdolání hory v roce 1953 sir Edmund Hillary se Šerpou Tenzingem Norkejem.

Šerpa Kami Rita poprvé vyšel na 8850 metrů vysokou horu v roce 1994 a patří k nejzkušenějším horským vůdcům, jejichž schopnosti jsou klíčové pro bezpečnost a úspěch stovek horolezců z celého světa, kteří se každoročně na Everest vydávají.

Kromě Mount Everestu pokořil Kami Rita i další osmitisícovky, jako obávanou K2, Čo-Oju, Manaslu či Lhoce. Známý Šerpa přitom kráčí ve stopách svého otce, který patřil k prvním nepálským horským vůdcům, jež si výpravy mířící na vrchol Mount Everestu najímaly.

"Je to moje povolání, ale současně zaznamenávám nové světové rekordy pro Nepál," řekl agentuře AP Kami Rita minulý měsíc před zahájením výpravy. Mount Everest má prý v úmyslu zdolat pětadvacetkrát.

Podle agentury AP dostalo povolení vystoupat na Mount Everest v probíhající jarní lezecké sezoně 41 různých expedic, které čítají celkem 378 horolezců. Pomáhat jim přitom bude zhruba stejný počet nepálských průvodců.

Video: Bojoval s nejvyšší stěnou světa. Bylo to na hraně, pád znamená smrt, říká Petreček

Ta stěna má čtyři a půl kilometru, rychlost dýchání je šílená, celá výbava i s batohem váží pro jednoho člověka třicet kilo, líčí Tomáš Petreček. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy