Neonacisté v Rusku vraždí. Je tu odveta!

Martin Novák Martin Novák
26. 5. 2006 0:00
Petrohrad - Ruská města se stala postrachem pro lidi tmavé pleti. K násilí ze strany neonacistů a skinheadů dochází denně. Policie ale tento týden začala s ráznějšími opatřeními.

Petrohradské vedení policie oznámilo, že dopadlo sedm členů neonacistické sítě zodpovědných za několik vražd a řadu násilných činů.

Naposledy tato skupina, která nepoužívala žádný oficiální název, zastřelila v dubnu před moskevským nočním klubem studenta ze Senegalu.

Po dalších pěti neonacistech policisté intenzivně pátrají. Jednoho ze členů skupiny zastřelili, když se před zatčením pokusil uprchnout.

V dubnu byl před moskevských nočním klubem zavražděn senegalský student. Vrahy policie nyní dopadla.
V dubnu byl před moskevských nočním klubem zavražděn senegalský student. Vrahy policie nyní dopadla. | Foto: Reuters

Zástupci ruských úřadů dosud v rozhovorech pro zahraniční média násilí rasistů v zemi bagatelizovali, přestože loni v Rusku došlo k jedenatřiceti vraždám s rasovým podtextem a během letošních pěti měsíců k sedmnácti.

Případy fyzického napadení černochů, Asiatů či Kavkazanů jsou běžné a mnoho postižených je z obav před dalšími problémy ani nehlásí na policii.

Putin: Rasismus nás ohrožuje

Signál k tvrdšímu postoji vyslal prezident Vladimir Putin. Xenofobii a rasismus označil za hrozbu pro ruskou národní bezpečnost a uvedl, že Rusko nebude projevy neonacistů déle tolerovat.

Řada Afričanů má v ruských městech těžký život. Bojí se útoků a často čelí slovním urážkám na ulicích a ve veřejné dopravě.

"Vždy se snažím být doma nejpozději do devíti večer. Někdy doprovázím manželku do obchodu, aby nikdo nevěděl, že jsme tam spolu. Když jdeme spolu, často slyšíme urážlivé poznámky," řekl reportérům agentury AP Gabriel Kochotfa, který pochází z Beninu.

Sdružení arabských studentů v Moskvě vydalo pro své členy doporučení, aby ve městě raději chodili jen ve skupinách, zvláště po setmění.

Terčem útoků jsou i lidé z bývalé SSSR

Ruská organizace Sova, bojující proti rasismu, tvrdí, že v zemi působí zhruba 50 tisíc aktivních neonacistů a skinheadů. Petrohradu se přezdívá "metropole skinheadů."

"Pokud je mi známo, tak jsou v Rusku sledovány více než tři stovky organizací a skupin, které lze označit za rasistické nebo neonacistické. Vyznávaji cosi, co lze nazvat doktrínou ruské ublíženosti. Mají pocit, že by se měli lépe a Rusko by mělo lepší postavení, kdyby nebylo zahraničí a cizinců. Celý svět a lidé odjinud jsou pro ně protiruští a viníci toho, proč Rusko není bohaté a není velmocí," řekl deníku Aktuálně.cz publicista zaměřený na Rusko Jan Petránek

Řáděním násilníka, který zranil sedm lidí, zasáhlo nedávno i jednu z moskevských synagog.
Řáděním násilníka, který zranil sedm lidí, zasáhlo nedávno i jednu z moskevských synagog. | Foto: Reuters

Členové skupiny zadržení tento týden v Petrohradě mají už podle policie na svědomí i dřívější vraždy občanů Arménie a Jižní Koreje. Zastřelili také antropologa Nikolaje Girenka, který články v tisku vyzýval vládu a justici k rozhodnějšímu boji proti xenofobii a rasistickým útokům.

V bytech nalezla policie zbraně

Zavraždili i dva vlastní "souvěrce," kteří byli podle nich příliš "měkcí."

Při prohlídkách bytů muži zákona nalezli nacistickou literaturu, propagandistické letáky a také množství zbraní a munice.

Zejména v Moskvě se s násilím často setkávají i lidé pocházející z Kavkazu nebo ze středoasijských republik bývalého Sovětského svazu. Těch přitom v ruské metropoli žijí statisíce. Moskva je domovem příslušníků všech ras a národností, které existovaly v bývalém SSSR.

Nejvíce šokující byl případ z roku 2004, kdy skupina mladíků nožem ubodala k smrti devítiletou dívku z Tádžikistánu.

Vladimir Putin se vyslovil proti dalšímu tolerování projevů rasismu a neonacismu v Rusku.
Vladimir Putin se vyslovil proti dalšímu tolerování projevů rasismu a neonacismu v Rusku. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Pachatelé dostali tresty odnětí svobody od jednoho a půl do pěti let, což řada Rusů kritizovala jako neadekvátní potrestání.

Znepokojení dává najevo i vedení ruské židovské komunity, neboť synagogy a židovské hřbitovy se stále častěji stávají terčem neonacistických vandalů.

Mezi obětmi násilí jsou v Moskvě často studenti školy nazvané paradoxně Univerzita přátelství národů Patrice Lumumby. V dobách komunismu zde mnoho studentů z Afriky, Asie a Latinské Ameriky zlanařila ke spolupráci sovětská tajná policie KGB. Univerzitou prošla řada pozdějších komunistických vůdců a politiků třetího světa.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy