Šampionát v Německu má problém. Rasisty

Martin Novák Martin Novák
23. 5. 2006 21:15
Berlín - Za 18 dní vypukne největší sportovní svátek planety, fotbalové MS v Německu. S blížícím se výkopem v zemi přibývá rasových útoků.
Polští příznivci jsou považováni za "rizikové." Na snímku policisté s fanoušky klubu Legia Varšava.
Polští příznivci jsou považováni za "rizikové." Na snímku policisté s fanoušky klubu Legia Varšava. | Foto: Aktuálně.cz

Část Němců ale dělá vše pro to, aby dokázala, že nacistická minulost země není definitivně pohřbena.

Problém je území bývalé NDR

Problém se týká hlavně nových spolkových zemí, které byly do roku 1990 součástí Německé demokratické republiky. Ty byly svědky mnoha rasových násilností už v první polovině devadesátých let, včetně žhářských útoků na ubytovny cizinců. Pak se situace postupně zlepšovala.

Záběr z ochozů Olympijského stadiónu v Římě při ligovém zápase.
Záběr z ochozů Olympijského stadiónu v Římě při ligovém zápase. | Foto: Aktuálně.cz

Nyní se násilí vrací. V dubnu skupina útočníků  těžce zranila etiopského přistěhovalce v Postupimi, několik dní na to musel být převezen do nemocnice po dalším útoku osmnáctiletý mladík z Konga.

Ve Výmaru padl gangu násilníků do rukou devětatřicetiletý muž z Toga, který utrpěl těžká poranění hlavy. Právě Togo je jedním z pětice afrických týmů, které v Nemecku budou hrát. Dalšími jsou Angola, Pobřeží slonoviny, Tunisko a Ghana, soupeř českých fotbalistů.

"Vy barevní, sem radši nejezděte"

O tomto víkendu napadli mladíci v Berlíně poslance městského parlamentu Gyasettina Sayara, který je tureckého původu. Rozbitou lahví ho pořezali v obličeji. V pondělí byl napaden v tramvaji v Magdeburku student z Jižní Koreje.

V době šampionátu země očekává příjezd více než miliónu cizinců. Někteří Němci se obávají, že ti s tmavou pletí se mohou dostat do problémů.

"Nedoporučuji nikomu s odlišnou barvou kůže, aby navštěvoval malá nebo středně velká  města v Braniborsku. Nemusel by se vrátit živý," řekl německému rozhlasu Uwe-Kartsen Heye, šéf protirasistické organizace s názvem Gesicht zeigen.

Na území bývalé NDR se budou hrát zápasy jen v Berlíně (i když samotný stadion stojí v západním části města) a Lipsku.

Bude masakr, slibují neonacisté

Už dříve pátrání policistů v několika zemích ukázalo, že neonacisté z různých částí Evropy plánují společné "akce" proti muslimům.

"Jsme sjednoceni. Poprvé jsme plánovali vše společně. Italové, Angličané, Němci, Nizozemci, Španělé. Všichni máme stejný cíl. Budeme v Německu a tam budou i Tunisané, Maročané, Turci. Jsou to teroristé, kteří musí být zlikvidováni. Jsou to nepřátelé, stejně jako policie. Na šampionátu bude masakr," stálo v mailu jednoho z římských neonacistů, kterého citoval italský list La Repubblica.

Policie v tomto směru vyhodnocuje jako zvláště rizikové vzájemné střetnutí dvou muslimských týmů Saúdské Arábie a Tuniska, které se uskuteční 14. června v Mnichově.

Organizátoři zavedli pro prodej lístků složitý systém. Jeho základem je označení každého lístku jménem majitele. Chtějí tak docílit toho, aby se policii známí násilníci či pravicoví extremisté nedostali do hledišť. Obavy mají kromě domácích také z anglických a  polských "fanoušků".

Antisemité z řad krajní pravice zase chtějí uspořádat demonstraci na podporu výroků íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda o vymazání Izralele z mapy. Chtějí se sejít v Lipsku před zápasem Írán - Angola. Úřady zatím nerozhodly, zda shromáždění povolí.

Ministr vnitra: Zvládneme to

Ministr vnitra Wolfgang Schäuble ale přesvědčuje, že Německo problém s rasisty a extremisty zvládne.

Trenér německé reprezentace Jürgen Klinsmann. Kromě sportovního úspěchu svých fotbalistů Němci doufají, že šampionát zvládnou i po organizační a bezpečnostní stránce.
Trenér německé reprezentace Jürgen Klinsmann. Kromě sportovního úspěchu svých fotbalistů Němci doufají, že šampionát zvládnou i po organizační a bezpečnostní stránce. | Foto: Aktuálně.cz

"Všichni budou v bezpečí na kterémkoliv místě v Německu. Zajistíme to, jsme na to připraveni," řekl Schäuble novinářům.

Časopis Stern zveřejnil s odvoláním na bezpečnostní zdroje informace o možné hrozbě z jiné strany. Od islámských extremistů.

Ačkoliv Spolkový kriminální úřad (BKA) údajně nemá indicie o žádných konkrétních přípravách atentátů, celkem vyhodnotil jedenadvacet zápasů jako možný cíl teroristů.

Jedná se hlavně o utkání Spojených států, které budou 12. června v Gelsenkirchenu prvním soupeřem České republiky. Zvláště sledované budou také zápasy Anglie, Polska a Austrálie. Jde o země, které vyslaly vojáky do Iráku.

Tradičně "nejrizikovější" Izrael ušetřil německým bezpečnostním silám práci tím, že se jeho tým na šampionát nekvalifikoval. Právě vražda jedenácti izraelských sportovců palestinským komandem vrhla navždy stín na Olympijské hry v roce 1972, které pořádal západoněmecký Mnichov. 

 

Právě se děje

Další zprávy