"Neočkovaný zdravotník hledá práci, spěchá." Německá média zaplavily falešné inzeráty

Helena Truchlá Helena Truchlá
13. 2. 2022 14:00
Němečtí zdravotníci a ošetřovatelé budou muset být od poloviny března povinně očkovaní proti koronaviru. Během ledna se tak ve zdejších novinách objevilo mnoho inzerátů, kde lidé těchto profesí nutně hledali nové pracovní místo. Jenže se ukázalo, že inzeráty jsou nejspíš falešné a že místo hledání práce mají posloužit jako součást kampaně proti koronavirovým vakcínám.
Inzerát v novinách - ilustrační foto.
Inzerát v novinách - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Zdravotní sestra (24 let), neočkovaná, hledá od 16. března novou profesní výzvu, z politických důvodů." Anebo také: "Zdravotní asistentka, odolná vůči stresu, veselá, vyléčenábez vakcíny, hledá nové pole působnosti od 16. 3. 2022."

Na konci ledna citoval německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung tyto dva z celkem více než 120 inzerátů, které se objevily v bezplatném plátku Oberlausitzer Kurier. Ten vychází v saském Bautzenu, nedaleko polských hranic. Podle nejnovějších údajů až 100 tisíc lidí, na jejichž práci závisí funkčnost saského zdravotnického systému, se odmítá nechat povinně očkovat. Bylo by proto logické, že nyní intenzivně hledají novou práci.

Jenže inzeráty jsou podle deníku podezřelé. Telefonní čísla, která jsou u nich uvedena kvůli kontaktu, jsou většinou vadná (chybí jim nebo přebývá číslice) nebo neexistují. 

Podobný scénář popisuje celá řada německých médií s odkazem na několik inzertních periodik z různých koutů Německa. Poptávky po práci se objevily i v Bavorsku nebo Bádensku-Württembersku. V případě listu Fränkischer Tag byly kontaktní údaje v pořádku, podle oddělení odpovídajícího za inzeráty byla ale překvapivá výrazná podoba textů, které údajní zdravotníci chtěli zveřejnit.

Jak později zjistil list Frankfurter Allgemeine Zeitung, autory byli ve skutečnosti členové skupiny z komunikační aplikace Telegram s názvem "Stay Awake". Ta vznikla v roce 2020 údajně z důvodu "posilující represe občanů a podnikatelů ze strany státu, zdůvodňované neprokazatelnou pandemií". Letos v lednu se její členové vzájemně motivovali k tomu, aby "zaplavili" deník Fränkischer Tag inzeráty. 

Debata mezi řádky inzerce

Zda jsou zadavateli inzerátů skuteční zdravotníci, kteří takto koordinovaně protestují proti povinnému očkování, nebo tito lidé nemají se zdravotnictvím nic společného, není jasné. Když se v německých médiích poprvé objevily informace o podezřelých kontaktních údajích, redakcím inzertních listů se náhle ozvali zadavatelé a vysvětlovali, že svá telefonní čísla uvedli špatně záměrně, protože se báli reakce svých zaměstnavatelů.

Žádná pravidla tím neporušili, zdůraznil saský list. Službu si ve většině případů objednali a zaplatili online. Všechny texty, které obsahovaly jasná politická sdělení, byly odmítnuty.

Přesto podle redakce listu Fränkischer Tag panuje důvodné podezření, že se inzertní rubrika "proměnila v prostor společensko-politické debaty o povinné vakcinaci".

V Německu není očkovaných odhadem 10 až 15 procent zdravotníků a pečovatelů. Podle vyjádření agentur práce a Německého svazu nemocnic pro server RBB24 masivní odliv pracovníků nenastává, obává se ho ale například Německá rada ošetřovatelů. Těch ale bylo málo už před koronavirovou pandemií.

Podle instrukcí od německé vlády má však v případě nutnosti přednost péče o pacienty, a plošné vyhazovy se proto nechystají. O jednotlivých případech se bude rozhodovat postupně a zvlášť, napsal server MDR. Bavorský premiér Markus Söder (Křesťansko-sociální unie) už mezitím oznámil, že očkovací povinnost pro bavorské ošetřovatele se odkládá. Za vymáhání totiž zodpovídají jednotlivé spolkové země.

Někteří zdravotníci a ošetřovatelé nicméně skutečně hledají novou práci kvůli povinnému očkování. Server Berliner Zeitung popsal příběh 61leté asistentky anesteziologie a léčitelky pod pseudonymem Claudie S. I ona si zadala inzerát a od poloviny března hledá práci. "Mohu pracovat v mnoha oborech," uvedla na dotaz serveru.

Ovládnout ankety

Pochybné inzeráty ale nejsou jedinou koordinovanou akcí, ke které se odpůrci očkování v Německu svolávají. Server Tagesschau popsal, jak se aktivně zapojují do anket zveřejňovaných německými internetovými médii a ovlivňují jejich výsledek.

Například dotazník listu Frankfurter Allgemeine Zeitung ukázal, že 65 procent čtenářů říká "Ne, v žádném případě" na dotaz, zda by mělo být v Německu zavedeno povinné očkování. To je ale v přímém rozporu s běžnými sociologickými studiemi, podle kterých většina Němců zavedení povinného očkování naopak podporuje.

Online zpravodajské servery proto řeší dilema, zda ankety ještě vůbec používat. Generují sice vyšší návštěvnost webů, jenže na druhé straně posilují dojem "pobouřené veřejnosti", který ve skutečnosti reprezentuje jen názor menšiny, dodává mediální analytik Josef Holnburger.

Video: Jsme obětí protestů odpůrců očkování, míní Češka z kanadské Ottawy

Trucky jsou zaparkované v ulicích, troubení je na denním pořádku a hluk je nesnesitelný, líčí Tereza Hořánková žijící v centru kanadské metropole. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy