Nenoste na ulici jarmulku, nabádá po útoku v Marseille hlava židovské obce

ČTK ČTK
12. 1. 2016 20:20
Hlava židovské obce v Marseille doporučila svým souvěrcům v tomto přístavním městě na jihu Francie, aby na ulicích nenosili typickou čepičku. Stalo se tak den poté, co patnáctiletý turecký Kurd na ulici zaútočil mačetou na pětatřicetiletého židovského učitele.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Kvůli útokům na židy doporučila v úterý hlava židovské obce v Marseille svým souvěrcům nenosit na ulicích jarmulku.

Stalo se tak den poté, co patnáctiletý turecký Kurd na ulici zaútočil mačetou na pětatřicetiletého židovského učitele. Policii řekl, že jednal ve jménu Alláha a radikální organizace Islámský stát. Případ vyšetřuje pařížská prokuratura jako teroristický čin.

"Dnes, vzhledem k vážnosti dění (...) je třeba přijmout mimořádné rozhodnutí. Pro mne je život posvátnější než cokoliv jiného," řekl agentuře AFP předseda židovské konzistoře v Marseille Zvi Ammar. V tisku vysvětlil, že nenosit jarmulku může zachránit lidský život a že on nic nepovažuje za důležitější.

"V sobotu, poprvé ve svém životě, si cestou do synagogy nevezmu jarmulku," řekl šéf druhé nejpočetnější židovské obce ve Francii. V Marseille tvoří židé asi 70 tisíc z celkových zhruba 855 tisíc obyvatel města.

Ubránil se díky saku

Napadený učitel měl na cestě do školy na hlavě jarmulku, z útoku vyvázl jen s lehkým zraněním. Místnímu deníku La Provence řekl, že se už loučil se životem. "Měl jsem pocit, že mi chce useknout hlavu, ale ubránil jsem se sakem, které jsem měl na sobě," svěřil se svému advokátovi.

Podle prokurátora Brice Robina bylo ostří mačety tupé, což zřejmě pomohlo zmírnit závažnost zranění. Útočník nebyl znám ani policii, ani zpravodajským službám. Podle prokurátora podlehl radikalizaci prostřednictvím internetu.

Jsme rozpoznatelným terčem

Podobné antisemitské útoky se odehrály v posledních měsících v Paříži a okolí: tři židy a jednoho silničáře loni 24. října napadl u jedné synagogy muž ozbrojený nožem. Později byl odsouzen ke čtyřem letům vězení, z toho 18 měsíců si má odpykat podmíněně. V Marseille byl 18. listopadu jiný židovský učitel pobodán třemi útočníky, kteří se hlásili k organizaci Islámský stát.

"Máme smůlu, že jsme terčem, jakmile se dá rozpoznat, že jde o žida. Může být napaden, a může mu dokonce hrozit smrt," řekl Zvi Ammar. "Stát dělá vše, co může, aby nám zajistil co největší ochranu, ale nelze požadovat, aby za každým židem stál policista, četník nebo voják," dodal.

Francie je domovem jak největší židovské, tak muslimské populace v Evropě. Od listopadových útoků v Paříži, kde islamisté zabili 130 lidí, v zemi platí výjimečný stav.

 

Právě se děje

Další zprávy